26. dubna 2010 17:49 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Způsobuje odhalený dekolt zemětřesení? Ověří to tisíce žen

Dekolt - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dekolt - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Dokázat nepravdivost bizarní teorie íránských duchovních o příčinách vzniku zemětřesení, které údajně způsobuje příliš odhalující oblečení žen, si dala za úkol facebooková iniciativa nazvaná Boobquake (kozotřesení).

Tisíce dívek a žen po celém světě si proto na sebe oblékne co nejvíce "sexy" oblečky, aby tak dokázaly nesmyslnost výroků muslimských kleriků. Součástí experimentu bude podle britského deníku Metro také měření hodnot seismického chvění, jež by poodhalená poprsí mohla případně způsobit.

Autorkou nápadu zpočátku myšleného jen jako vtip je Američanka Jennifer McCreightová. Dvaadvacetiletou studentku pobouřil výrok teheránského imáma, ajatolláha Kásima Sádigího. Ten totiž předminulý týden prohlásil, že "mnoho žen, které se neoblékají zdrženlivě, ...svádí mladé muže na scestí, kazí jejich cudnost a šíří ve společnosti cizoložství, které zvyšuje počet zemětřesení".

Ke skupině se na sociální síti Facebook mezitím připojilo přes 40 000 uživatelů. Vrcholem protestu by měly být zvláštní happeningy naplánované na dnešek ve městech Washington a Vancouver, kde slíbily odhalit více ze svých půvabů než obvykle stovky žen. Součástí akce mají být i přesná fyzikální měření působení odhalených dekoltů na pohyby zemských desek. Naměřené údaje mají prokázat, že muslimský duchovní se mýlil.

"Jsem pevně přesvědčená, že pokud někdo hlásí něco tak hloupého a nenávistného, seriózní diskuse tu nic nesvede. V některých případech je výsměch užitečnější," napsala McCreightová na svém blogu.

Sympatie a podporu vyjadřují příznivkyně "kozotřesení" na Facebooku i připojováním fotografií svých "předností". Zájemci si také mohou koupit na památku trička, přičemž zisk z prodeje půjde na charitu.

ČTK