12. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Žraloci loni zabili 12 lidí, nejvíc za 20 let

Žralok dlouhoploutvý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žralok dlouhoploutvý | foto: Reprofoto

MIAMI Žraloci loni ve světových mořích připravili o život 12 lidí, nejvíce za posledních 20 let. Podle agentury Reuters to uvedli výzkumníci z mezinárodního střediska pro žraločí útoky při Floridské univerzitě. Nárůst obětí mořských dravců přičítají tomu, že lidé se více vydávali na moře v oblastech s hůře dostupnou lékařskou péčí.

Celkem žraloci na celém světě provedli 75 útoků, což přibližně odpovídá průměru za posledních deset let. Počet obětí byl však ve srovnání s rokem 2010 dvojnásobný. Tři smrtelné útoky registrovala Austrálie, po dvou ostrov Réunion v Indickém oceánu, Seychelské ostrovy a Jihoafrická republika.

Nejvíce zabíjí surfaře

Žraloci zabíjeli také v Kostarice, Keni a Nové Kaledonii. Obětí útoků byli ze 60 procent surfaři, z 35 procent plavci a z asi pěti potápěči. USA registrovaly 29 žraločích útoků, ale žádné ztráty na životech. Z lidí napadaných žralokem mimo USA zemřel přibližně každý čtvrtý.

ČTĚTE TAKÉ:

Člověk pro žraloka však nadále představují mnohem větší nebezpečí než naopak. Podle biologa a ředitele střediska George Burgesse lidé v rybářských oblastech zabijí ročně mezi 30 a 70 miliony těchto mořských dravců.

"Skutečnost je taková, že moře je vlastně docela vlídné prostředí, protože jinak bychom měřili zranění na tisíce nebo miliony ročně," řekl podle Reuters Burgess. Vědci upozorňují, že lidé nejsou pro žraloky oblíbeným druhem potravy, dravci si je však mohou splést se svou obvyklou kořistí, rybami, želvami nebo tuleni.

ČTK, Lidovky.cz