Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový trend v Los Angeles: zvětšení pozadí tukem z břicha

Magazín

  13:30
LOS ANGELES - Krása není otázkou štíhlosti nebo váhy, ale otázkou správného rozdělení tuku v těle. Alespoň to tvrdí estetický chirurg Ashkan Ghavami, který v Kalifornii již operoval na sedm set osob, kterým zformoval hýždě za pomoci tuku z jejich břicha nebo boků.

Z Ameriky k nám přišla nová móda - zvětšování pozadí. foto: Shutterstock

Ve své ordinaci v srdci Beverly Hills je doktor Ghavami expertem na "zvětšování hýždí" přemístěním tuku, což je alternativa silikonových implantátů, před nimiž mají stále ještě někteří klienti strach.

Jeho technika spočívá v tom, že odsaje tuk z břicha a dalších částí těla, kde je ho přebytek - z rukou, stehen či dokonce z lýtek -, a vpraví jej do hýždí. "Moje váha se nezměnila, ale nyní je tuk lépe rozložen," vysvětluje jedna z pacientek doktora Ghavamiho, která si nechala "udělat" nové hýždě před třemi měsíci. "Je to pěkné a šaty mi lépe padnou," ujišťuje.

Devětačtyřicetiletá bezdětná účetní, která nechce uvést své jméno, prohlašuje, že po čtyřicítce jí už žádné cvičení nepomáhalo ani spalovat přebytečný tuk, ani zpevňovat zadeček.

Dámské pozadí – ilustrační foto

"Řekla jsem si: Proč ne. Po delším čase uvidíme, zda tuk zůstane tam, kam ho lékař přemístil," říká se smíchem, spokojená, že se jí podařilo vyměnit hruškovitou postavu za svůdné formy.

"Důležitý je tvar, nikoli štíhlost. Váha pacienta se nezmění," uvádí doktor Ghavami, profesor na Kalifornské universitě v Los Angeles a průkopník techniky přemísťování tuku.

Opak liposukce

Nová estetická chirurgie si získává velkou přízeň veřejnosti. Cena zákroku se pohybuje od 9 tisíc do 16 tisíc dolarů (asi 160 tisíc až 290 tisíc Kč). Zvláště velký zájem je o ni mezi americkými černochy, Hispánci a homosexuály a transsexuály v Los Angeles, kde jsou falešné řasy, botox, laserová epilace a lifting docela běžné.

"Provádíme liposukci po malých částech, kdy používáme kanilu odsávající tuk, který se ukládá ve sterilním flakonu," popisuje metodu Ghavami. "Pak tuk vyčistíme, přemístíme ho do injekcí a ty vpichujeme do hýždí," tedy opak liposukce.

Myšlenka využít tělesný tuk pro zvětšení některých částí těla není nová: na obličeji se praktikuje již mnoho let, zejména proto, aby se zmenšily vrásky. Avšak zájem o modelování hýždí je zcela nedávnou záležitostí, tvrdí lékař.

Rekonvalescence bolí, nemůžete si sednout

Podle sdružení estetických chirurgů se loni ve Spojených státech uskutečnilo 13,8 milionu operací, tedy o pět procent více než v roce 2010. Nejpopulárnější jsou implantáty do poprsí, formování nosu, liposukce a lifting obličeje. Roste však zájem o formování zadečku: v letech 2010 až 2011 vzrostl počet těchto operací o 38 procent, uvádí Ghavami.

Touha po dokonalých hýždích má však své stinné stránky: rekonvalescenci. "Nejradši bych na tuto část těla na nějakou dobu zapomněla," svěřuje se účetní, která si nemohla tři týdny sednout, s výjimkou toalety, a spát musela celý měsíc na boku. "Když jsem se vrátila do kanceláře, sednout jsem si už teoreticky mohla, ale raději jsem u práce klečela," přiznává.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat