11. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zvířata nejsou dobrým dárkem. Končí v útulcích

Pes (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Zvířata v předvánočních dopisech Ježíškovi, jimiž děti dávají návod, co by je pod stromečkem potěšilo, často na seznamu vysněných darů zaujímají jedno z předních míst. Přesto jsou podle odborníků živé, především čtyřnohé dárky, pod stromečkem vysloveně nevhodné.

Děti si totiž obvykle nejsou schopny představit úskalí, která například chov psů či koček přináší. "Baví je to chviličku a pokud na to nejsou připraveny, tak zvířata končí v lepším případě u nějakých známých nebo v útulku," řekl veterinář Leoš Železný.

Na čtyřnohém přírůstku do domácnosti by se podle Železného měla jednohlasně shodnout celá rodina; zvíře totiž vždy ovlivní život všech jejích členů. Pokud jen jedinému rodinnému příslušníkovi zvíře vadí, třeba ze zdravotních důvodů, jako jsou alergie, je podle něj jeho nákup nevhodný.

Když už zvíře pořizujete, vyberte vhodné plemeno

"Je vhodné promluvit si s veterinářem nebo nějakým chovatelem, abychom věděli, jaká plemena mají nejčastěji jaký temperament. Jestli zvládneme foxteriéra, který je neustále plný energie, nebo radši nějaké plemeno, které je klidnější," míní Železný.

Všichni členové rodiny by se podle Železného měli třeba u psů shodnout nejen na vhodné rase, pohlaví a věku, měli by hlavně zvážit všechna praktická hlediska chovu zvířat.

"Je třeba udělat si takovou rodinnou analýzu, jestli na to máme čas. Zvíře je také třeba pravidelně krmit, potřebuje veterinární péči, zvíře něco stojí," vysvětlil zvěrolékař. "Je třeba si říct, jak se budou řešit dovolené. Když chceme jet s dětmi na týden na hory, musíme vědět, kam toho pejska dát, nebo jestli ho vzít s sebou," nastolil jednu z důležitých otázek pro rozhodování Železný.

Začněte s menšími tvory

Veterinář doporučuje, aby si děti ještě před psy či kočkami vyzkoušely péči o zvíře na některém z menších a na péči méně náročných tvorů - vhodné jsou podle něj třeba myši, křečci, morčata nebo rybičky. "Z chovatelského hlediska nejsou tato zvířata tak náročná," uvedl Železný. "Nepotřebujeme je dennodenně chodit venčit, stačí normální péče doma," konstatoval.

Vhodnou cestou k seznámení dětí s úskalími péče o zvířata je podle něj i návštěva u chovatele nebo v útulku. "Někam můžete přijít, vzít si pejska a jít s ním na procházku. Děti tam mohou chodit pravidelně, aby zjistily, že to není jenom plyšová hračka, kterou mohou odložit, když je přestane bavit," dodal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz