130 let

Papoušci | foto: Lidovky.cz

Zvířata prý mohou skutečně tančit

Magazín
  •   15:41
NEW YORK - Asi by neohromili v pořadu StarDance ...když hvězdy tančí, ale zdá se, že někteří ptáci mají smysl pro rytmus. Na základě výzkumu papouška kakadu tančícího na hudbu Backstreet Boys a další tisícovky videí na internetových stránkách YouTube prý američtí vědci zdokumentovali schopnost některých zvířat "tančit" s hudebním doprovodem.

Laboratorními pokusy se dvěma papoušky a rozborem videonahrávek z YouTube zkoumali vědci známky toho, zda zvířata doopravdy cítí rytmus hudby, kterou slyší. Zjistili, že někteří papoušci to umí, příležitostně též zřejmě i sloni. Ale neexistuje důkaz o tom, že by to uměli psi a kočky, přestože jsou dlouhodobě vystaveni hudbě. Rytmus však údajně necítí ani naši nejbližší žijící příbuzní - šimpanzi.

Skutečně "tančící" zvířata totiž podle vědců sdílí s lidmi schopnost napodobovat zvuky, které slyší. Oblasti mozku, které to umožňují, jsou zodpovědné i za učení se řeči a zjevně umožňují schopnost tančit, nebo si alespoň podupávat do rytmu, řekl Aniruddh Patel z Institutu pro neurovědy v San Diegu.

Patel byl zodpovědný za výzkum papouška jménem Snowball, jehož výsledky dnes publikoval časopis Current Biology. Souběžně otištěnou studii zkoumající videa z YouTube vedla Adena Schachnerová, studentka psychologie na Harvardově univerzitě. "Výzkum nám určitě přináší poznatky o tom, proč a jak začali být lidé schopni tančit," řekla Schachnerová.

Záběry papouška jménem Snowball kývajícího hlavou a kopajícího pařátkem viděly od roku 2007 více než dva miliony lidí. Patelovi ukázal video poprvé jeho kolega. "Byl jsem ohromený," řekl. Aby mohl provést test, spojil se s papouškovým majitelem z Indiany. Vyvrátil tak možnost, že by Snowball napodoboval pohyby někoho mimo záběr. Kývání hlavou bylo v rytmu jeho oblíbené písně Everybody (Backstreet´s back) od skupiny Backstreet Boys i poté, co ji vědci zpomalovali a zrychlovali. Mezitím potvrdila Snowballův cit pro rytmus Schachnerová se svými kolegy nezávislými testy. Její tým zkoumal též Alexe - papouška druhu žako šedý. Jeho duševní schopnosti vědci studovali po celá léta, byl mezi nimi oblíbený, ale nikdy nebyl cvičen, aby reagoval na hudbu.

Ještě se tak budou zkoumat delfíni
"Netušili jsme, jestli bude v reakci na hudbu vůbec něco dělat," nechala se slyšet Schachnerová. "Ale když jsme pustili hudbu, k našemu překvapení začal Alex tancovat." Analýza poté potvrdila, že rovněž Alexovo kývání hlavou sledovalo rytmus písně. Schachnerová se s kolegy rozhodla zapojit do výzkumu více zvířecích druhů.

Mezi tisícovkou videí zachycujících tančící zvířata na serveru YouTube jich vybrali 49, která stála za hlubší studii. Přesvědčivý důkaz o citu zvířat pro rytmus poskytlo údajně 33 z nich. Šlo o 14 druhů papoušků a jednoho slona. U všech vědci zjistili napodobování zvuků, které slyší, což potvrzuje Patelovu teorii.

V komentáři zmíněného čísla časopisu Current Biology napsal W. Tecumseh Fitch ze skotské Saintandrewské univerzity, že nové práce vyvracejí tvrzení o tom, že pouze lidé jsou schopni pohybovat se do rytmu. Bylo by podle něj zajímavé zkoumat v tomto ohledu delfíny a je prý ještě brzy na vyloučení této schopnosti u opic.

Autor: ČTK