Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvířata už mají svoje aerolinky, místo sedaček jsou přepravky

Magazín

  9:40
WASHINGTON - Ve spojených státech vzlétlo první letadlo s výhradně zvířecími pasažéry. Pet Airways převáží narozdíl od běžných aerolinek zvířata přímo na palubě letounu. Místo sedaček tu jsou přepravky. Zájem je prý veliký.

Personál společnosti Pet Airways, která přepravuje pouze zvířecí pasažéry. foto: petairways.com

Pet Airways mezi New Yorkem, Washingtonem, Chicagem, Denverem a Los Angeles zatím převážejí jenom psy a kočky. V budoucnu však chtějí aerolinky převážet i další zvířecí mazlíčky, jako jsou ptáci nebo králíci.

Majitelé zvířat za letenku pro svého zvířecího kamaráda zaplatí od 149 dolarů (skoro 2780 korun). Zástupci Pet Airways tvrdí, že zájem o jejich služby je obrovský, že lety jsou rezervované na další dva měsíce.



Na rozdíl od běžných leteckých linek, kde jen malá zvířata mohou cestovat se svými páníčky přímo v kabině pro cestující a velká musí ve schránkách do nákladního prostoru, budou všichni pasažéři Pet Airways umístěni v hlavním prostoru pro cestující. Místo sedaček v něm jsou řady přepravek, celkem se jich tam vejde asi pět desítek.

Stevardi se mají se zvířecími cestujícími před startem letadla projít a během letu je co čtvrt hodiny kontrolovat. Na letištích, odkud stroje Pet Airways létají, vznikly zvláštní salonky pro zvířata, kde si čtyřnozí pasažéři mohou krátit čekání na odlet.

Ve Spojených státech se podle údajů amerického sdružení veterinárních ošetřoven každý rok se svými majiteli na cestu vydá asi 76 milionů psů a koček. Většina z nich cestuje v autě, jen dva miliony z nich převáží letadla. V nákladním prostoru letadel utrpí ročně zranění v průměru 5000 zvířat, uvedla organizace na ochranu zvířat SPCA.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat