16. února 2012 13:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šimpanzi a giboni v ruské zoo uklízejí své klece

Šimpanz v ruské zoo utírá sklo svého výběhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šimpanz v ruské zoo utírá sklo svého výběhu. |

MOSKVA Primáti zoologické zahrady v Iževsku, metropoli republiky Udmurtsko, nějaký čas jen pozorovali lidi, kteří uklízeli jejich klece. Pak ale pokradmu začali sami provádět stejnou činnost, k níž použili hadry a mopy zaměstnanců.

"Jako první se chopil mopu šimpanz Jáša, který je velmi šikovný," vysvětlil mluvčí zoo. "Po podlaze se pustil do zdí a skel. Byl tak pečlivý, že dokonce na sklo plivl a pak ho začal utírat." Pak se k němu připojila i jeho partnerka Jessica. Později si dvojice práce rozdělila - Jessica zametá a sbírá smetí ve druhém podlaží, zatímco Jáša dělá totéž v přízemí.

V sousedním výběhu jeho počínání sledovala gibbonice Betta a několik dalších opic. Nedalo jim to a zapojily se do úklidu, ačkoliv to zatím považují za jakýsi druh zábavné hry. Kýble, houby, hadry i mopy jsou pro ně běžně předměty ke kousání nebo jimi po sobě házejí.

"Někdy je používají k původně určenému účelu a pomáhají personálu, ale pořád jim ještě hodně chybí, aby se naučili, co je dokonalá čistota," říkají veterináři. Ujišťují ale, že s nápadem přišli sami primáti.

Teď zaměstnancům chybí už jen rozvinout talent svých svěřenců a udělat z nich své pomocníky.

Lidovky.cz, ČTK