Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Tahle země není pro děti. Nucený spánek ve školkách je protizákonný, říká bojovnice za lepší školství

Zdeňka Šíp Staňková | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Autorka populárního instagramového profilu Děti jsou taky lidi Zdeňka Šíp Staňková o fackách, které v Česku stále padají v hojném počtu, informační bulimii tuzemských základek a traumatech, která nikdo nevidí.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Když začal dnes dvacetiletý syn Zdeňky Šíp Staňkové chodit do školy, sledovala, jak se z nadšeného talentovaného dítěte stává sběratel známek. Jak ho zajímají pouze informace, které se mu hodí na zkoušení nebo v testu. A došlo jí, že své další děti podobně vzdělávat nechce. O výchovu se začala systematicky zajímat, roky působila v iniciativě Svoboda učení, dnes je aktivní především na sociálních sítích, kde s jejími postřehy rezonuje stále větší počet rodičů.

Lidovky.cz: Instagramový účet, na kterém vás sleduje více než 46 tisíc Čechů, se jmenuje Děti jsou taky lidi. Název naznačuje, že jsou tu děti vnímány jako druhořadé bytosti.
Přitom právně je vše ukotveno celkem dobře. Máme Listinu základních práv a svobod, Úmluvu o právech dítěte, Chartu práv dítěte v nemocnici. Vše je krásně sepsáno, ale praxe je jinde. Zrovna včera mi jedna paní napsala zprávu, která mě šokovala.

Lidovky.cz: Co se stalo?
Jednalo se o tříletého chlapečka, který zrovna začal chodit do školky. Po pár dnech ho tam rodiče chtěli nechat i odpoledne, ale učitelky volaly, že chlapeček hrozně zlobí. Ukázalo se, že v době, kdy měly děti spát – což je mimochodem protizákonné, děti se nesmí nutit ani k ležení, natož ke spánku –, se tento chlapeček pohyboval po třídě. Nechtěl ležet, prostě tříleté dítě. Nakonec ho tři učitelky zalehly, aby ho donutily ke klidu.

Když přišla maminka, byl chudák celý uplakaný a splavený. Učitelky se ke svému chování přiznaly, nepřišlo jim nijak výjimečné. Nakonec mi ale na celém příběhu přišlo nejhorší, že se mě ta maminka na konci zprávy ptala: „Co myslíte, mám tam syna ještě dávat?“

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat