Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

8 mýtů o fitness: pití vody vám zhubnout nepomůže

Jogging - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jogging - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Poctivě se před cvičením rozcvičujete, abyste se vyhnuli poškození svalů? Před večeří vypijete litr vody, abyste toho tolik nesnědli a nepřibrali? To všechno jsou zažité mýty, které si lidé šuškají v posilovnách. Nevěřte však vždy tomu, co se povídá, píše server FitnessMagazine.com.

Mýtus číslo 1: Pití vody vám pomůže zhubnout
Pokud chcete zhubnout, pijte hodně vody, protože pak nebudete mít takový hlad. Říká se také, že když bude tělo dostatečně zavodněné, lépe se tak zbaví nebezpečných toxinů a pleť bude mít přirozenější barvu. Není to však pravda. Všechny tyto mýty vyvrátili lékaři z univerzity v Pensylvánii. Naopak radí, abychom pili jen když máme žízeň a bohatě stačí jen tolik vody, kolik člověk denně vyloučí - přibližně čtyři až šest sklenic.

Mýtus číslo 2: Rozcvičením zabráníte zraněním
Na rozdíl od protažení po skončení cvičení, které je prospěšné, si rozcvičováním můžete spíše uškodit. Podle některých studií totiž strečink destabilizuje svaly, které jsou následkem toho nepřipravené k dalšímu cvičení a člověk je tak náchylnější ke zranění. Lepší je tělo před samotným sportováním rozehřát a rozproudit tak krev.

Mýtus číslo 3: Vegetariánská strava je zdravější
Vědci upozorňují na to, že lidé, kteří se vyhýbají masu, trpí nedostatkem železa. Tento prvek je důležitý pro udržení vnitřní rovnováhy těla a pro produkci enzymů, které bojují s infekcemi. Odborníci z pensylvánské univerzity navíc zjistili, že nedostatek železa zvyšuje riziko poporodních psychóz u žen. Vegetariáni často nahrazují maso luštěninami nebo tofu výrobky. Proto, aby měli dostatek železa, by ale měli jíst také více vajec a mléčných výrobků.

Mýtus číslo 4: Po zvedání činek budete vypadat tlustě
Pokud se obáváte, že po posilování budete vypadat jako Arnold Schwarzenegger, je to zbytečné. Na růst svalů má velký vliv anabolický hormon testosteron. U mužů se ho vytváří znatelně větší množství než u žen, přesto pro to, aby získali vzhled kulturistů, museli by si i muži pomoci dalšími hormony, například steroidy.

Mýtus číslo 5: Sportovní podprsenky zabraňují pouze bolestivému "poskakování"
Kromě této praktické vlastnosti ale také zabraňují poničení "ženských tvarů". Na nepříznivý vývoj tvaru ženských hrudníků totiž nemá vliv pouze stáří a gravitace. Pevné poprsí může zničit i špatná podprsenka při cvičení. Proto je dobré, sportovní prádlo měnit každý půl rok. 

Mýtus číslo 6: Horká koupel zabrání bolesti svalů
Naopak. Po cvičení je vhodnější ponořit se do studené lázně. Při sportování se totiž rozšiřují cévy, které tak vydrží ještě hodinu po cvičení. Jimi se snadněji šíří kyselina mléčná, která se při sportu vytváří a bolest svalů způsobuje. Studená voda ale cévy stahuje a šíření kyseliny tak omezuje.

Mýtus číslo 7: Když posilujete, není dobré běhat
Běhání rozhodně nebrzdí vytváření svalové hmoty. Naopak ji pomáhá vytvářet v dolní polovině těla, což navíc svědčí kostem.

Mýtus číslo 8: Čerstvé ovoce je lepší než mražené
"Než se čerstvé ovoce dostane do supermarketů, trvá to s dopravou a skladováním i čtrnáct dní," říká ředitelka Programu pro správnou výživou birminghamské univerzity Suzanne Hensonová. "Za tu dobu ztratí velké množství živin, zejména vitaminu C," vysvětlila. Naproti tomu zmražené ovoce je zchlazené hned po sklizni a vitaminy tak zůstanou zachovány. 

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...