Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

95 procent lidí má za život projevy akné, říká lékařka

Zdraví

  6:30
PRAHA - Projevy akné má za život 95 procent lidí. Nejčastěji trápí náctileté, může být i v dospělosti: trudovitostí trpí 64 procent lidí nad 25 let a až pět procent mezi 40 až 49 lety. Třetina postižených má akné tak těžké, že by se měli léčit, aby předešli trvalému zjizvení, řekla kožní lékařka Zuzana Nevoralová ze specializované poradny pro akné v Nemocnici Jihlava.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Zdůraznila, že akné se dá léčit, nutná je trpělivost. První výsledky se projeví za několik měsíců, pak několik let pokračuje udržovací léčba.

Akné je nejčastější chronické kožní onemocnění. Ucpané vývody mazových žláz vedou k tvorbě černých teček, vřídků, uhrů a pupínků v obličeji, na hrudi, ramenou a zádech, popsala lékařka. Pacienti nesou velmi těžce zejména postižení obličeje, straní se lidí, mladí nechtějí chodit do školy, dospělí jsou častěji nezaměstnaní, časté jsou projevy deprese.

Akné se dá léčit

Akné častěji trápí ženy, což souvisí s hormony. Vliv má dědičnost a kouření, zatímco čokoláda a kořeněná jídla ho nezpůsobují. Kuřákům se doporučuje přestat kouřit a obézním zhubnout. Akné může vzniknout i v reakci na mastnou kosmetiku, vitamín B, léky na epilepsii, anabolika či z kontaktu s dehtem či chlórem.

Léčiva bez předpisu jen z kontrolované lékárny

„Oproti dobám minulým zaznamenala léčba akné velký pokrok. K dispozici je řada kvalitních léků a léčebných prostředků. Akné se hojí pomalu a pro úspěch je nezbytná trpělivost, vytrvalost a pravidelná léčebná péče,“ uvedla lékařka. Rodiče by neměli u potomků problémy s trudovitostí přehlížet a čekat, že z ní vyrostou. Čím dřív se začne s léčbou, tím je větší šance, že nemoc nezanechá jizvy.

Nezbytná je doplňková léčba. Zahrnuje lékařskou kosmetiku, důležitou součástí je psychoterapie. Speciální dieta proti akné neexistuje.

„Mýty o čokoládě a jiných potravinách údajně zhoršujících akné jsou překonány. Zatím je prokázán pouze příznivý vliv redukční diety u obézních osob. Je také nutno omezit nebo vyloučit kouření,“ shrnula Nevoralová, která je místopředsedkyní výboru sekce Akné a obličejové dermatózy České dermatovenerologické společnosti Purkyňovy lékařské společnosti.

Autor: