Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

95 procent lidí má za život projevy akné, říká lékařka

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Projevy akné má za život 95 procent lidí. Nejčastěji trápí náctileté, může být i v dospělosti: trudovitostí trpí 64 procent lidí nad 25 let a až pět procent mezi 40 až 49 lety. Třetina postižených má akné tak těžké, že by se měli léčit, aby předešli trvalému zjizvení, řekla kožní lékařka Zuzana Nevoralová ze specializované poradny pro akné v Nemocnici Jihlava.

Zdůraznila, že akné se dá léčit, nutná je trpělivost. První výsledky se projeví za několik měsíců, pak několik let pokračuje udržovací léčba.

Akné je nejčastější chronické kožní onemocnění. Ucpané vývody mazových žláz vedou k tvorbě černých teček, vřídků, uhrů a pupínků v obličeji, na hrudi, ramenou a zádech, popsala lékařka. Pacienti nesou velmi těžce zejména postižení obličeje, straní se lidí, mladí nechtějí chodit do školy, dospělí jsou častěji nezaměstnaní, časté jsou projevy deprese.

Akné se dá léčit

Akné častěji trápí ženy, což souvisí s hormony. Vliv má dědičnost a kouření, zatímco čokoláda a kořeněná jídla ho nezpůsobují. Kuřákům se doporučuje přestat kouřit a obézním zhubnout. Akné může vzniknout i v reakci na mastnou kosmetiku, vitamín B, léky na epilepsii, anabolika či z kontaktu s dehtem či chlórem.

„Oproti dobám minulým zaznamenala léčba akné velký pokrok. K dispozici je řada kvalitních léků a léčebných prostředků. Akné se hojí pomalu a pro úspěch je nezbytná trpělivost, vytrvalost a pravidelná léčebná péče,“ uvedla lékařka. Rodiče by neměli u potomků problémy s trudovitostí přehlížet a čekat, že z ní vyrostou. Čím dřív se začne s léčbou, tím je větší šance, že nemoc nezanechá jizvy.

Nezbytná je doplňková léčba. Zahrnuje lékařskou kosmetiku, důležitou součástí je psychoterapie. Speciální dieta proti akné neexistuje.

„Mýty o čokoládě a jiných potravinách údajně zhoršujících akné jsou překonány. Zatím je prokázán pouze příznivý vliv redukční diety u obézních osob. Je také nutno omezit nebo vyloučit kouření,“ shrnula Nevoralová, která je místopředsedkyní výboru sekce Akné a obličejové dermatózy České dermatovenerologické společnosti Purkyňovy lékařské společnosti.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...