Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

‚Radím ženám na oddělení, aby abstinovaly. Omládnou o deset let,’ říká psychiatr Nešpor

Karel Nešpor. foto: MAFRA

Rozhovor
Praha - Psychiatr Karel Nešpor léčil lidi závislé na alkoholu desítky let. Říká, že jestliže máme chmury ze současné izolace, alkohol nám je může ještě prohloubit.
  5:00

Lidovky.cz: Dá se prohlásit, že lidé, kteří jsou násilím odříznutí od běžného výkonu své práce a společenských kontaktů, mohou mít silnější sklon k nadměrnému pití alkoholu?
Nadměrný stres je jeden z mnoha rizikových činitelů pro zneužívání alkoholu. Důležitým zdrojem stresu bývají obavy o vlastní zdraví a zdraví blízkých. To se může projevovat konstruktivně, například vzrostl zájem o biopotraviny.

Někdo přestane i kouřit nebo pít alkohol. Jestliže ale člověk sáhne po alkoholu, stres tak zvýší, jen si ho neuvědomuje. Může se dostat do bludného kruhu zvyšujícího se stresu a rostoucí spotřeby.

Karel Nešpor.

Lidovky.cz: Který typ lidí a proč řeší sociální odluku právě alkoholem?
To, co zde máme, není žádná odluka. Jsou to přiměřená a většinou rozumná opatření. K rizikovým skupinám patří například dospělé děti z rodin, kde se vyskytla závislost. Těmto lidem doporučujeme abstinovat po celý život.

Lidovky.cz: Jsou známa nějaká data z výzkumů, že počet těchto lidí stoupá s tím, jak se prodlužuje nucená karanténa obyvatelstva?
O takových výzkumech nevím. Jisté je ale toto: Kdybychom předstírali, že se nic neděje, byli bychom na tom psychologicky, zdravotně i ekonomicky mnohem hůř. Člověk se vyznačuje velkou mírou přizpůsobivosti. Jeden střízlivý přítel si nejdříve zvykal na práci z domova a pak zase na to, že musel do práce chodit. Takový je život.

Lidovky.cz: Je rozdíl, když se k alkoholu uchýlí šťastný a nešťastný člověk? Čím pro ně může být alkohol nebezpečný?
Kocovina vyvolá smutek skoro u každého. Jestliže byl někdo smutný už před pitím alkoholu, smutek se v kocovině prohloubí. Odhaduji, že dobrá polovina lidí, s nimiž se v práci setkávám, jsou kromě závislosti duševně naprosto zdraví lidé. Jestliže má někdo duševní problémy, je pro něj alkohol nebezpečnější. Když tyto problémy nemá, je pro něj ale nebezpečný také.

Lidovky.cz: Tvrdí se dokonce, že alkohol chrání před čínským virem…
Koncentrované roztoky alkoholu se hodí jen k dezinfekci rukou. Vstupní branou této infekce bývá hlavně nosní sliznice. Viděl jste někoho pít osmdesátiprocentní alkohol nosem? Pro imunitu jsou důležitá játra. A jsou to játra, která zneužíváním alkoholu trpí. Alkohol navíc vede k neopatrnosti. Člověk pod jeho vlivem ohrožuje sebe i druhé.

Lidovky.cz: Co se vlastně v organismu děje, když začne konzumovat alkohol?
To by bylo na dlouhé povídání, zde jen stručně. Alkohol z těla odstraňují hlavně játra. Pro organismus je alkohol škodlivina, jejíž přeměna má přednost před vším ostatním včetně imunity.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl mezi muži a ženami v konzumaci alkoholu? Proč ženy snášejí alkohol hůř?
Alkohol je rozpustný ve vodě a ženské tělo obsahuje méně vody. Ženy také mívají menší hmotnost a menší játra. Jejich játra jsou více zaměstnána metabolismem hormonů. Našly by se i další důvody.

Lidovky.cz: Říká se také, že žen skrytých alkoholiček je mnohem více než mužů. Je to tolerancí společnosti vůči mužskému popíjení?
Ano, ale není to jediný důvod. Ženy, které to s alkoholem přehánějí, nevypadají dobře. Dámám na ženském oddělení někdy říkám: „Abstinujte, za pár měsíců budete vypadat o deset let mladší.“

Lidovky.cz: Proč někteří lidé vydrží méně alkoholu a některým konzumace většího množství alkoholu tolik nevadí?
Důvodů je hodně, zmíním zde pouze jeden. Na alkohol roste při pravidelném pití tolerance. Stává se ale, že se játra vyčerpají a tolerance klesne. V dospívání se někomu po jednom pivu točila hlava. Na vrcholu pijácké kariéry vydržel víc než jiní a na jejím konci se mu po jednom pivu opět točí hlava.

Lidovky.cz: Závislost na alkoholu je také individuální, nebo jsou lidé, kteří by z ní měli mít strach?
Nejde jen o závislost. Alkohol poškozuje i lidi, kteří závislí nejsou. Jeden příklad za všechny: Vliv alkoholu je u nás častý u domácího násilí. Ten, kdo se špatně ovládá i střízlivý, udělá dobře, když se alkoholu vyhne.

Lidovky.cz: Vy sám jste abstinent. Můžete mít pochopení pro občasnou sklenku vína, která by nevedla k závislosti?
Alkohol je návyková látka, jestliže ta sklenice obsahuje alkohol, riziko vzniku závislosti tu je, pravda, u někoho nižší. I malá dávka alkoholu ale poněkud zvyšuje riziko rakoviny nebo může být příčinou úrazu.

Lidovky.cz: Může společnost konzumaci alkoholu nějak omezovat?
Většina alkoholu se v Česku nedaní. Alkohol ve vínu není zdaněný vůbec a v pivu se jen trochu daní jeho meziprodukt, ale ne samotný alkohol. Zdanění je nástroj prevence, který se u nás málo používá. S tím prostý lékař jako já nic nenadělá.

Lidovky.cz: Co tedy navrhujete?
Nejlepší je se zaměřit na vlastní zdraví a střízlivost.

Autor: