Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Aby lymfodrenáž neškodila

Speciální hmaty pomohou lymfatickému systému (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Speciální hmaty pomohou lymfatickému systému (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

„Přijďte k nám na lymfodrenáž a zbavíme vás celulitidy!“ láká nespočet zařízení. Ve většině z nich vám ale celulitidu naopak zhorší.

Zařízení, která nabízejí lymfodrenáž, rostou u nás jako houby po dešti. Na rozdíl od západních zemí ji může provádět prakticky kdokoliv. K oprávnění stačí i víkendový kurz. Lidé, kteří pak masáž provádějí, ale mohou nadělat více škody než užitku.

Spolu s lymfoterapeutem Pavlem Tichým, zakládajícím pracovníkem lymfologické ambulance v Masarykově onkologickém ústavu, vám přinášíme přehled nejčastějších mýtů týkajících se lymfodrenáží a celulitidy a dozvíte se také, jak se má lymfodrenáž správně provádět.

Mýtus č. 1: Čím více lymfodrenáž bolí, tím lépe funguje Lymfodrenáž nesmí bolet ani zvyšovat prokrvení. Vznik případných modřin je hrubou chybou a svědčí o neznalosti této problematiky. Hrozí nevratné poškození lymfatických cév. Následky - a mezi ně patří i zhoršení celulitidy - jsou patrné až po delším časovém odstupu.

K největším poškozením dochází při neodborném používání přístrojů, které pracují s tlakovou vlnou nebo vakuem. Výjimkou pak nejsou silné bolesti v tříslech. V několika případech skončili pacienti po neodborné lymfodrenáži dokonce v nemocnici.

Mýtus č. 2: Přístrojová lymfodrenáž je lepší, protože jsou všechny partie ošetřovány stejnou silou
Manuální lymfodrenáž je orientována především na povrchové lymfatické řečiště a užívá velmi jemný, plynule odstupňovaný pracovní tlak. Přístrojová lymfodrenáž nikdy nemůže plnohodnotně nahradit lymfodrenáž manuální, měla by být pouze jejím doplňkem. Bez předchozího, alespoň základního manuálního ošetření lymfatického řečiště a regionálních lymfatických uzlin dochází k „zahlcení“ lymfatického systému s možným následkem dalšího zpomalení toku lymfy.

Příjemné pocity a úbytek objemu po přístrojové drenáži jsou výsledkem jen dočasného odvodnění. Stav lymfatického řečiště a celulitidou postižené tkáně je však objektivně horší. Je prokázáno, že po aplikaci těchto přístrojů vzroste v tkáních koncentrace městnavých proteinů, které jsou bezprostřední příčinou vazivových změn v podkoží při celulitidě.

Lymfodrenáž

speciální hmatová technika, která podporuje drenáž tkání a urychluje průtok lymfy lymfatickým řečištěm
 Pomáhá mírnit:
* otoky, syndrom těžkých nohou, celulitidu, poruchy imunity, premenstruační syndrom, podporuje detoxikaci, zlepšuje látkovou výměnu v kloubech, vhodná je i při bolestech hlavy, migrenózních stavech či nespavosti ad.

Kdy se jí vyhnout:
* vždy - neléčené nebo nedoléčené zhoubné nádorové onemocnění, akutní horečnaté infekční stavy, akutní žilní onemocnění, nejasné bolesti břicha, glaukom, patologická gravidita, např. těhotenská hypertenze
*po poradě s lékařem - silná nebo bolestivá menstruace, srdeční nedostatečnost, bronchiální astma, neléčená hypertenze, výrazná hypotenze, hyperfunkce štítné žlázy, otoky způsobené onemocněním srdce, ledvin a jater


Mýtus č. 3: Pokud jste opálení, lymfodrenáž není tak účinná Míra opálení nemá na lymfodrenáž žádný vliv.

Mýtus č. 4: Celulitida se dělá hlavně na nohou, není proto potřeba provádět lymfodrenáž celého těla
Ač se řada zařízení tímto heslem řídí, není to pravda. Nelze ošetřit jen problémové partie, stejně jako není možné lymfodrenáž provádět přerušovaně. Vždy je potřeba uvolnit celé lymfatické řečiště nebo minimálně jeho výstup do žilního systému a regionální lymfatické uzliny.

Mýtus č. 5: Díky lymfodrenáži se zbavíte celulitidy
Celulitida je degenerativní onemocnění podkožního tukového vaziva. Dochází k němu hlavně z důvodu nedostatečné lymfatické drenáže, když je lymfatický systém přetížený. Výsledkem je negativní zásah do kolagenního režimu a patologická produkce vláknitých struktur podkoží. Dále dochází k zvýšenému ukládání odpadních produktů do tukových buněk, které se tak zvětšují.

Ač to většina žen nerada slyší, celulitida je proces nevratný. Již vzniklá pomerančová kůže se zcela odstranit nedá. Správně prováděnými lymfodrenážemi lze ale zastavit její progresi a v určité míře zlepšit vzhled.

Mýtus č. 6: Čím více se oblast s celulitidou prokrví, tím lépe Každé prokrvení znamená, že krevní cévy propouštějí do tkání více bílkovin a vázané vody, které z nich musí lymfatický systém odvést. To zvyšuje jeho zátěž. Vznik celulitidy je známkou toho, že je lymfatický systém přetížen. Platí tedy pravidlo: nejdřív podpořit lymfatický oběh, teprve potom prokrvit.

Mýtus č. 7: Lymfodrenáž pracuje s hmaty klasické masáže Hmatová technika manuální lymfodrenáže je zcela odlišná. Lymfodrenáž je pomalá, jemná až hladivá. Nesmí vyvolat bolest ani zvýšit prokrvení. Užívá velmi jemný, plynule odstupňovaný tlak. Má přesně definovanou délku působení hmatů i počet jejich opakování (překročení vyvolá kolaps lymfatik a zablokování celého systému). Hmaty se užívají velko- i maloplošné, většinou mají kruhovitý či spirálovitý charakter a pomalou frekvenci.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Skoolak test test 13:19 25.5.2009

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!