Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Akné může propuknout v každém věku. Jak tomu zabránit?

Zdraví

  10:08
Pupínky, vřídky, dokonce i jizvy nebo cysty – to vše doprovází nemoc, která může propuknout nejen v pubertě.
Akné - ilustrační foto.

Akné - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Asi neexistuje člověk, kterému by se líbily fotografie dokumentující jeho dospívání. Na vině nejsou jen podivné oblečky nebo ještě podivnější vlasové kreace, ale často také obličej hyzdící krátery nepodobné těm na povrchu Měsíce. Jenže u mnoha lidí přetrvává akné i mnoho let poté, co obdrželi svůj první občanský průkaz. Dokonce se může bez varování znovu objevit. Naštěstí se dá dobře léčit.

Nejen hormony, ale i geny
Na vzniku akné se podílí celá řada vlivů, které často působí současně. Velký podíl má genetická dispozice. Je pravděpodobné, že pokud vaši rodiče měli akné i v dospělosti, budete je mít i vy. Negativně působí také hormony.

U mužů jde o zvýšenou citlivost na mužské hormony, u žen o nerovnováhu mezi ženskými a mužskými hormony. Stav pleti mohou ale poznamenat také některé léky, stres, prašné prostředí nebo UV záření. Ke zhoršení dochází u žen v průběhu menstruačního cyklu a někdy i v těhotenství. Naopak přeceňovaný je vliv stravy.

I osoby trpící akné mohou jíst čokoládu nebo konzumovat alkohol.

"Akné vzniká jako následek zvýšené funkce mazových žláz a abnormálního rohovatění kolem folikulů," popisuje MUDr. Katarína Třísková, dermatoložka z kliniky estetické medicíny Asklepion.

Tím, jak vzniká nadměrné množství mazu a současně se v nadměrném množství tvoří zrohovatělé buňky, dochází ke vzniku rohovinné zátky, který folikul "ucpe". V okolí mazové žlázky vzniká zánět a vše zhoršuje působení bakterií. "Včasným zahájením léčby lze předcházet těžkým pozánětlivým stavům, které jsou pak nepříjemným kosmetickým problémem. Jde například o trvalé jizvy nebo výrazné nerovnosti pokožky," dodává lékařka.

Akné.

Raději si je nemačkejte...
Léčba akné, zvlášť když vás jeho projevy obtěžují, patří do rukou lékaře. Neodborná péče může stav pokožky zhoršit a způsobit trvalé neestetické následky. "V dermatologických ordinacích jsme schopni léčit všechny formy akné. Léčba se nijak neliší podle věku, ale podle závažnosti. U mírných forem si většinou vystačíme s kombinací lokálních preparátů, které působí proti mikrobům a regulují rohovatění kůže, aby se neucpávaly póry," popisuje MUDr. Lenka Páralová, dermatoložka z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Při středně závažném postižení se podávají nejen místní, ale také celková antibiotika a při těžkých formách je možné použití deriváty vitaminu A, tzv. isotretinoidy. Ty upravují produkci kožního mazu a rohovatění kůže. Léčba sice trvá několik měsíců, ale efekt přetrvává dlouhodobě. Isotretinoidy jsou velmi účinné, ale současně mají celou řadu vedlejších účinků, a tak rozhodnutí o tom, zda jsou zrovna pro vás vhodné, náleží pouze lékaři. Například je nesmí ženy plánující těhotenství a také lidé s chorobami jater nebo vysokou hladinou cholesterolu. Vysoké dávky vitaminu A a jeho derivátů působí teratogenně, tedy mohou zavinit vývojové vady plodu.

Umírnějších forem akné je vhodné použití laseru nebo chemického peelingu. "Speciální slupovací technika slouží k regeneraci pokožky. V různých koncentracích se aplikují AHA kyseliny a ošetření se opakuje zhruba třikrát až pětkrát po 7 až 14 dnech. Chemický peeling pleť zjemní, póry se zúží, zredukuje se tvorba mazu a dochází k vypnutí a vyhlazení pokožky," popisuje MUDr. Třísková. Tento zákrok je vhodný jak u akné, tak u dalších zánětlivých onemocnění pleti doprovázených hnisáním či tvorbou jizev. Laserové ošetření zlepšuje stav pokožky, upravuje tvorbu mazu a urychluje hojení jizev.

Antikoncepcí proti pupínkům
U žen, které neplánují v nejbližší době těhotenství, může být vhodnou terapií akné užívání některých přípravků hormonální antikoncepce. "Pro léčbu akné jsou vhodné ty přípravky, které mají antiandrogenní efekt, tedy působí proti funkci mužských pohlavních hormonů, androgenů, a tím upravují sekreci kožního mazu. Tato léčba vede k vymizení projevů akné a zlepšení stavu pokožky," vysvětluje gynekoložka MUDr. Kateřina Svojanovská z Gynekologické ambulance Mediconet, s. r. o., v Brně. Podle jejích zkušeností je právě aknózní pleť jedním z nejčastějších faktorů, podle kterého si ženy a dívky vybírají metodu hormonální antikoncepce. Antiandrogenní účinky mají přípravky obsahující cyproteron acetát, dienogest, clormadionon acetát nebo drospirenon. "Po nasazení antikoncepce lze efekt v podobě zlepšení pleti očekávat po dvou až třech měsících," dodává lékařka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!