Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Alergické rýmy stále přibývá, je nutná léčba

Zdraví

  7:00
PRAHA - Lidí s alergickou rýmou pořád přibývá. Navíc chodí celý rok, nejen v pylové sezoně. Častěji mají komplikace jako astma, oční obtíže nebo ekzém a častěji potřebují trvalou léčbu.

Alergie foto: Sandoz

Alergickou rýmou trpí až čtvrtina lidí. Pokud je chronická, a nemusí ji způsobovat jen alergie, zvyšuje až čtyřikrát riziko astmatu.

"Pokud se u dítěte projeví alergická rýma jako první onemocnění, stoupá u něj riziko vzniku astmatu až čtyřnásobně. Léčba je nutná, alergická rýma sama vymizí nanejvýš u pětiny pacientů," upozornila alergoložka Ester Seberová.

Alergie je "hysterická reakce těla" na podněty, proti kterým se zdravé tělo umí bránit. K alergické rýmě i astmatu, což jsou chronická zánětlivá onemocnění dýchacích cest, zdědí člověk vlohy. Až 70 procent astmatiků má i alergickou rýmu a polovina lidí s alergickou rýmou má astma.

Alergie - ilustrační foto

"Většina pacientů s alergickou rýmou si nepřipouští, že jde o chronickou obtíž, a proto se neléčí vůbec anebo nesprávně pomocí volně prodejných nosních kapek," uvedla lékařka.

Jak zjistíte, zda máte alergickou rýmu?

O chronické rýmě se podle ní mluví, když příznaky trvají déle než měsíc. Sezónní rýma se projevuje svěděním, kýcháním a zvýšeným výtokem z nosu.Celoroční alergici mívají ucpaný nos. Až 70 procent má alergický zánět spojivek. Někdy bývají poruchy čichu, bolesti hlavy, únava a ospalost.

Alergická rýma neohrožuje život, ale má velký dopad na jeho kvalitu. Každý třetí pacient má podle průzkumu kvůli rýmě problémy s pracovní výkonností, přes polovinu nemůže spát. Lidé si mohou jednoduše zjistit na www.cipa.cz/hodnoceni-alergicke-rymy, zda mají alergickou rýmu.

Vyplněný dotazník mohou přinést do ordinace svého lékaře, který test posoudí, provede případně další vyšetření a nasadí léčbu. Prvním krokem je zavedení a dodržování bezalergenového režimu. Z bytu by měly zmizet záclony, závěsy a koberce, někteří alergologové radí, aby v bytě nebyli ani psi, kočky a další domácí mazlíčci. Pacient dostane léky v tabletách nebo spreji, v některých případech se podává také alergenová imunoterapie.

Autoři: ,

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...