10. dubna 2017 6:14 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Alkohol v těhotenství není Češkám cizí. V jeho spotřebě jsou šesté na světě

Alkohol. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká republika se v celosvětovém výzkumu časopisu Lancet z roku 2016 umístila na šestém místě ve spotřebě alkoholu u žen v těhotenství. Nejhůř je na tom Irsko, kde alkohol požívá každá druhá nastávající matka.

Na předních pozicích figurují převážně evropské státy, vyjma Austrálie. Vůbec nejméně alkoholu pijí ženy ze Středního východu. V Česku se rádo napije 36,3 procenta nastávajících matek.

Na vině mohou být i někteří lékaři. Ti totiž často pacientkám tvrdí, že malé množství alkoholu dítěti neuškodí. Jejich doporučení se však neopírá o žádnou relevantní studii. Proto by nastávající matky alkohol neměly konzumovat vůbec.

Alkohol může zapříčinit následné poruchy učení

Alkohol v těhotenství a jeho nadměrná a pravidelná konzumace mohou mít pro plod fatální dopad. Alkohol se totiž přes placentu dostává do krevního oběhu dítěte. Dětská játra jej však odbourávají delší dobu, než je tomu u dospělého jedince.

Třetí až šestý týden gravidity je nejdůležitější pro vývoj mozku. Pití alkoholu se následně projevuje chybným vývojem orgánu a ztrátou buněk v mozku, což zapříčiňuje poruchy učení. Během druhého a třetího trimestru je dítě ohroženo možnou retardací, poruchou chování nebo fyzickými a vývojovými problémy.

Ve fetální alkoholový syndrom, který se projevuje růstovou retardací, nižší porodní hmotností nebo vadami srdce, může pak vyústit pravidelné konzumace pěti a více jednotek alkoholu (1 jednotka alkoholu = 0,125 l bílého vína)

Evropanky pijí více alkoholu

Podle Ilony Preslové z doléčovacího centra drogově závislých Sananim zvýšená konzumace alkoholu může souviset i s problémy s početím. Pokud ženy, které své pití, kouření cigaret nebo marihuany mají pod kontrolou, v drtivé většině při zjištění těhotenství užívání výrazně omezí nebo spíše ukončí. Tím se liší od problémových či již závislých uživatelů, kteří toho většinou schopni nejsou, i když by chtěli. Záleží, zda žena své, často neplánované, těhotenství přijme a vyrovná se s ním.

Evropanky alkoholu však holdují všeobecně. Celých deset procent žen požívá alkohol v míře škodící jejich zdraví. Často je ke skleničce přivádí ekonomická nebo sociální situace. Závislost na alkoholu se však nevytvoří za krátký časový úsek. Vznikne v období od jednoho do pěti let.

Ženy se do stavu opilosti dostávají po požití menšího množství alkoholu, než je tomu u mužů. Ženské tělo má totiž větší zastoupení tuků, nižší obsah vody v těle a méně aktivní alkoholdehydrogenázu v žaludku. Problémy s vysokým krevním tlakem a jaterními onemocněními se proto spouští rychleji.