MUDr. Věnceslava Svobodová
|
Lidovky.cz: Co za onemocnění je amyotrofická laterální skleróza?
Je to takzvané neurodegenerativní onemocnění, kdy dochází k naprogramovanému odumírání buněk určitých nervových systémů. Těch onemocnění je více, do této skupiny patří nakonec i Alzheimerova či Parkinsonova nemoc. U amyotrofické laterální sklerózy dochází k odumírání motorického neuronu, tedy centrálního i periferního. U centrálního to znamená od mozku přes míchu, u periferního jsou to periferní nervy.
Lidovky.cz: Proč začnou buňky odumírat?
Je to porucha oxidačních procesů v buňce, kterou v ní vznikají zplodiny. Ty se neodbourávají a zůstanou v nervové buňce. A protože začne odumírat jedna buňka, odumírají i ty další, čímž se nemoc nenápadně nastartuje.
Lidovky.cz: A co konkrétně ji spouští?
Neví se přesně, jestli je to porucha v nervových buňkách, třeba i geneticky naprogramovaná, anebo je to vnější prostředí. Tam může být příčin hodně. S přesností ale nevíme.
Kondolence |
Lidovky.cz: Jak se tedy ALS projevuje?
To je různé, většinou pozvolně narůstající slabostí, oslabováním hybnosti, vzniká svalová atrofie, záškuby svalů, ale to se může projevovat i u jiných onemocnění, které nemusí být ALS. Dá se to poznat neurologicky, ale někdy je problém nemoc v začátku určit. Je komplikované diagnózu postavit. Hlavní metodou je takzvaná elektromyografie, kde se měří vedení nervů.
Lidovky.cz: Postupuje tato nemoc rychle?
U pacientů v mladším středním věku to trvá několik let, přesně jako byl Stanislav Gross. Zhruba čtyři až pět let, je to poměrně rychlá nemoc. Léky se zatím neobjevily.
Lidovky.cz: Jedná se o časté onemocnění?
Toho se bojím, že se nyní lidé vyděsí. Občas se pacienti bojí a pak se jim snižuje kvalita života. Ale opravdu se jedná o vzácné onemocnění. Existuje, my s ním nic nenaděláme, ale nerada bych mu dělala popularitu. ALS má tak specifické projevy, může je mít kdekdo, ale nemusí to být zrovna tato nemoc.
Zemřel expremiér Stanislav Gross. Bylo mu 45 let![]() |
Lidovky.cz: Říkala jste, že léky zatím neexistují. Jak tedy probíhá samotná léčba?
Péče o pacienty je pomocná, symptomatická. Léčba se nemění, je to pořád léčení symptomů, aby se pacientovi ulehčilo. Léky sice jsou, ale bez většího efektu. Zkouší se i kmenové buňky, ale zatím nikde větší výsledek nebyl. Pacientům se podává lék na zpomalení. V počátečních stádií to ještě smysl má, ale když už je vám těžko a hodně zle, to už je otázkou. Trošku to zpomalí, ale ne výrazně.
Lidovky.cz: Je tedy ALS zatím vždy fatální?
Pokud je to amyotrofická laterální skleróza, tak je vždy fatální.
Amyotrofická laterální skleróza je nevyléčitelné onemocnění
Zdroj: ČTK |