Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

ALS: nemoc, kterou měl Gross, je vždy smrtelná a léky neexistují

Zdraví

  11:54
PRAHA - Amyotrofická laterální skleróza, na kterou zemřel bývalý premiér Stanislav Gross, je vždy fatální. Léky na tuto nemoc zatím neexistují, lékaři ji mohou jen zpomalit. „Trošku to zpomalí, ale ne výrazně. V počátečním stádiu to ještě smysl má, ale když už je vám těžko a hodně zle, to už je otázkou,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz neuroložka Věnceslava Svobodová.

MUDr. Věnceslava Svobodová

  • je uznávaná neuroložka. Vystudovala Fakultu všeobecného lékařství na Univerzitě Karlově, působila na Neurologické klinice 1. LF UK a VFN a šestnáct let také na neurologické klinice Fakultní Thomayerovy nemocnice. Poté si otevřela soukromou neurologickou praxi.

Lidovky.cz: Co za onemocnění je amyotrofická laterální skleróza?
Je to takzvané neurodegenerativní onemocnění, kdy dochází k naprogramovanému odumírání buněk určitých nervových systémů. Těch onemocnění je více, do této skupiny patří nakonec i Alzheimerova či Parkinsonova nemoc. U amyotrofické laterální sklerózy dochází k odumírání motorického neuronu, tedy centrálního i periferního. U centrálního to znamená od mozku přes míchu, u periferního jsou to periferní nervy. 

Lidovky.cz: Proč začnou buňky odumírat?
Je to porucha oxidačních procesů v buňce, kterou v ní vznikají zplodiny. Ty se neodbourávají a zůstanou v nervové buňce. A protože začne odumírat jedna buňka, odumírají i ty další, čímž se nemoc nenápadně nastartuje.

Lidovky.cz: A co konkrétně ji spouští?
Neví se přesně, jestli je to porucha v nervových buňkách, třeba i geneticky naprogramovaná, anebo je to vnější prostředí. Tam může být příčin hodně. S přesností ale nevíme.

Kondolence

Lidovky.cz: Jak se tedy ALS projevuje?
To je různé, většinou pozvolně narůstající slabostí, oslabováním hybnosti, vzniká svalová atrofie, záškuby svalů, ale to se může projevovat i u jiných onemocnění, které nemusí být ALS. Dá se to poznat neurologicky, ale někdy je problém nemoc v začátku určit. Je komplikované diagnózu postavit. Hlavní metodou je takzvaná elektromyografie, kde se měří vedení nervů. 

Lidovky.cz: Postupuje tato nemoc rychle?
U pacientů v mladším středním věku to trvá několik let, přesně jako byl Stanislav Gross. Zhruba čtyři až pět let, je to poměrně rychlá nemoc. Léky se zatím neobjevily.

Lidovky.cz: Jedná se o časté onemocnění?
Toho se bojím, že se nyní lidé vyděsí. Občas se pacienti bojí a pak se jim snižuje kvalita života. Ale opravdu se jedná o vzácné onemocnění. Existuje, my s ním nic nenaděláme, ale nerada bych mu dělala popularitu. ALS má tak specifické projevy, může je mít kdekdo, ale nemusí to být zrovna tato nemoc.

Zemřel expremiér Stanislav Gross. Bylo mu 45 let

Lidovky.cz: Říkala jste, že léky zatím neexistují. Jak tedy probíhá samotná léčba?
Péče o pacienty je pomocná, symptomatická. Léčba se nemění, je to pořád léčení symptomů, aby se pacientovi ulehčilo. Léky sice jsou, ale bez většího efektu. Zkouší se i kmenové buňky, ale zatím nikde větší výsledek nebyl. Pacientům se podává lék na zpomalení. V počátečních stádií to ještě smysl má, ale když už je vám těžko a hodně zle, to už je otázkou. Trošku to zpomalí, ale ne výrazně.

Lidovky.cz: Je tedy ALS zatím vždy fatální?
Pokud je to amyotrofická laterální skleróza, tak je vždy fatální.

Amyotrofická laterální skleróza je nevyléčitelné onemocnění

  • Amyotrofická laterální skleróza (ALS), známá také jako Lou Gehrigova choroba či nemoc motoneuronu, způsobuje degeneraci a ztrátu buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby.
  • Mozek není schopen ovládat většinu svalů a pacient je paralyzován, při zachování psychických a mentálních schopností. Příznaky počínající choroby jsou svalová slabost, zvláště v rukou a nohou, a postižení řeči, polykání a dýchání.
  • Onemocnění získalo pojmenování po slavném baseballovém hráči týmu New York Yankees, Lou Gehrigovi, u něhož byla ALS diagnostikována v roce 1939.
  • Nemocí, která se nejčastěji objevuje u lidí ve věku mezi 40 až 70 lety, podle vědců trpí šest ze 100 tisíc lidí, ročně se na tento počet osob zjistí dva nové případy. ALS postihla například slavného britského astrofyzika a matematika Stephena Hawkinga nebo amerického kytarového virtuosa Jasona Beckera. Podle spekulací médií touto nemocí v současnosti trpí také plzeňský fotbalista Marián Čišovský.
  • Nemoc, na niž není lék, obvykle vede během dvou až pěti let k úmrtí pacienta. Čeští vědci zjistili, že příznivý účinek na průběh tohoto neurodegenerativního onemocnění mohou mít kmenové buňky kostní dřeně. Podle publikovaných výsledků zpomalilo podání lidských kmenových buněk kostní dřeně do mozkomíšního moku v páteřním kanálku u laboratorních zvířat ubývání svalstva a zvýšilo počet přežívajících motorických neuronů, jež inervují kosterní sval.
  • Loni v červenci zahájila organizace na podporu nemocných ALS Association celosvětovou kampaň nazvanou Ice Bucket Challenge, která se stala hitem komunitních sítí a zapojili se do ní stovky známých osobností. Každý, kdo byl vyzván, měl 24 hodin na to, aby si na hlavu vylil kbelík s ledovou vodou a poslal na konto asociace deset dolarů; pokud se polít nechtěl, poslal 100 dolarů. Multiplikační efekt pak zajišťoval kampani fakt, že po jejím absolvování musel člověk k témuž vyzvat další tři lidi. Za měsíc se podařilo vybrat 100 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun).

Zdroj: ČTK

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...