16. prosince 2015 13:12 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Alzheimerovu chorobu lze odhalit včas. Chyby na mozku dokážou najít testy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

V úterý uplynulo sto let od smrti Aloise Alzheimera, vědce, který první popsal změny v mozkové kůře pacientů s onemocněním, jež nese jeho jméno. Nyní lékaři dokážou při včasné diagnostice Alzheimerovu nemoc zpomalit, ne však vyléčit. Mezi lidmi nad 65 let věku na ni zemře každý pátý.

Nyní vědci z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy připravili ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady v Praze a 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy pro odborníky shrnutí celosvětově používaných testů a dotazníků s údaji umožňujícími vylepšit diagnostiku Alzheimerovy nemoci. Přidali k nim výsledky získané testováním českých zdravých seniorů, ale hlavně testováním námi pečlivě diagnostikovaných pacientů s Alzheimerovou nemocí. A u nich se zaměřili speciálně na časná stadia, kdy je rozpoznání nemoci nejobtížnější.

Díky tomu mohli jasně stanovit hraniční hodnoty jednotlivých testů mezi zdravými jedinci a pacienty, takže testy pomohou zachytit Alzheimerovu nemoc u seniorů prakticky v zárodku. Léčení pak může začít včas a postup nemoci zbrzdit.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • V Klecanech vyzkoušejí nové očkování proti Alzheimerově nemocvi
  • Pečovatel musí za každým nemohoucím pacientem stále vidět člověka
  • Mikroby pomáhají kriminalistům při vyšetřování


Jan Červenka