Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ambulantní lékaři nechtějí za práci dostávat méně než nemocnice

Zdraví

  6:10
PRAHA - Soukromí ambulantní lékaři nechtějí za stejnou práci dostávat méně peněz než ambulance v nemocnicích. Sdružení ambulantních specialistů vyzvalo své členy, aby odmítli úhradové dodatky od zdravotních pojišťoven. Na pacienty to nebude mít žádný vliv, jde spíš o symbolické gesto, řekl předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

U lékaře (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Není žádný důvod souhlasit s tím, že úhrada naší práce bude stagnovat, nebo dokonce proti roku 2017 poklesne o asi 0,5 procenta,“ napsalo sdružení v tiskové zprávě. Úhradová vyhláška pro příští rok, která vyšla v úterý ve sbírce zákonů, podle něj zvýhodňuje nemocniční ambulance proti soukromým o 10,6 procenta.

Takzvaný úhradový dodatek je každoroční součástí smlouvy o placení péče mezi lékařem a zdravotní pojišťovnou. Pokud lékaři dodatky odmítnou, bude se placení jejich práce řídit úhradovou vyhláškou pro příští rok. Společně s bodovým hodnocením jednotlivých zdravotnických výkonů ji vydává ministerstvo zdravotnictví.

Stávka? Snad k nám příští ministr nebude tak arogantní a nepřátelský, doufá praktický lékař

Na letošní úhradovou vyhlášku si Koalice soukromých lékařů, do níž kromě ambulancí spadají také zubaři a praktičtí lékaři pro dospělé i děti, stěžuje u Evropské komise. Podle ní jde o nedovolenou podporu, kterou stát dopřává nemocnicím, když jim vyhláškou meziročně přidává více než jiným segmentům zdravotnictví.

Úhradová vyhláška pro příští rok počítá díky růstu ekonomiky a zaměstnanosti s výběrem zdravotního pojištění asi o 16 miliard vyšším než letos. Na zvýšení platů zdravotníků v nemocnicích, který od ledna příštího roku schválila vláda, z nich půjde 7,5 miliardy. Další 1,5 miliardy musí pokrýt zvýšení platů sester pracujících u lůžek ve směnném provozu. Dostaly 2000 korun navíc od letošního července.

Vyhláška přidává také 1,5 miliardy korun na zvýšení platů v následné péči a stejnou částku meziročně navíc na drahou specializovanou léčbu. Lékaři v ambulancích dostanou peníze jako kompenzaci za zavedení eReceptu. Praktičtí lékaři kvůli tomu, že jim meziročně vyhláška nepřidá peníze navíc, protestovali. Na jeden den zavřeli ordinace. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) jejich kritiku odmítl s tím, že lékaři z nemocnic odcházejí právě do ambulancí a nemocnice pracují nonstop.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...