15. června 2012 19:19, aktualizováno  20:10 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Američan se nakazil morem, pokousala ho kočka

Bakterie Yersinia pestis způsobující mor. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bakterie Yersinia pestis způsobující mor. | foto: Reprofoto

PRINEVILLE Zhruba padesátiletý muž se v americkém státě Oregon nakazil morem poté, co ho pokousala toulavá kočka s mrtvou myší v tlamě. Se smrtelnou chorobou nyní muž zápasí v Crookské okresní nemocnici. Jeho stav je vážný.

Kočka měla muže pokousat už druhého června, po několika dnech se měly dostavit silné horečky pacient byl převezen do nemocnice, kde je léčen silnými antibiotiky. Podle serveru britského deníku Guardian trpí muž jak dýmějovým morem, tak septickou formou choroby.

Pohroma středověku, která v té době způsobila smrt až třetiny obyvatel Evropy, je dlouhou dobu považována za vymýcenou. V českých zemích byla epidemie moru zaznamenána naposledy začátkem osmnáctého století.

Podle hlavního oregonského hygienika Emilia Debesse však na západě USA bylo od roku 1934 zaznamenáno hned několik případů moru. Této smrtelné chorobě tam od té doby podlehly čtyři lidé.

Podle Světové zdravotnické organizace je v USA každoročně evidováno na 11 případů nákazy morem, celosvětově se mají každý rok nakazit až tři tisícovky lidí.

Černá smrt

Onemocnění způsobené bakterií Yersinia pestis se dělí na tři formy:

  • Dýmějový mor je na člověka přenášen blechami které se infikovaly na nakaženém hlodavci. Po krátké inkubační době dochází k prudkému zvýšení teploty, doprovázenému třesavkou, bolestmi v kloubech a únavou. Následuje hnisavý zánět mízních uzlin, hlavně v tříslech a podpaží. Časem dochází k prasknutí hnisavých ložisek, což často způsobí celkovou sepsi.
  • Septický mor napadá vnitřní orgány (například slezinu nebo mozek) skrze krev. Způsobuje krvácení a odumírání tkání. Smrtelný je ve 22 procentech případů.
  • Plicní mor se přenáší kapénkovou infekcí přímo z člověka na člověka a je mnohem nebezpečnější než ostatní dvě. Probíhá jako těžký zápal plic a téměř ve všech případech končí smrtí.
Lidovky.cz