Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američan ujde v průměru 5117 kroků denně, prý je to příliš málo

Zdraví

  9:44
WASHINGTON - Američané by měli mnohem více chodit, pokud chtějí udržet krok s Australany, Asiaty a Evropany. Doporučují to američtí experti na zdravý životní styl. Dospělý Američan denně ujde v průměru 5117 kroků, zatímco "nejchodivější" ze sledovaných národů, Australané, jich udělají průměrně 9695 a druzí Švýcaři 9650.
Chůze - ilustrační foto.

Chůze - ilustrační foto. foto: Shutterstock

I Japonec má s 7168 kroky před Američanem výrazný náskok. Vyplývá to z americké studie, kterou otiskl odborný časopis Medicine & Science.

"Byli jsme překvapeni, že úroveň fyzické aktivity byla až tak nízká," shrnul výsledky David Bassett z Tennesseeské univerzity. "Pět tisíc kroků, to je opravdu dost značná nečinnost," dodal. Bassett uvedl, že Američané by potřebovali denně chodit o 30 až 40 minut déle, pokud by chtěli smazat deficit v udržování fyzické kondice.

Experti posbírali údaje z takzvaných krokoměrů, malých přístrojů, které - umístěné například za pasem chodce - zaznamenávají otřesy vznikající při každém kroku. Studie se zúčastnilo přes 1100 dospělých Američanů z různých regionů a různého věku i pohlaví a údaje pak byly porovnány s výsledky z jiných vyspělých zemí.

Automobilová kultura způsobuje lenivost
Bassett se domnívá, že americká automobilová kultura a nedostatečně rozvinutá veřejná doprava vytváří živnou půdu pro zlenivění. Aktivnější životní styl v ostatních zemích podle vědce souvisí s větším rozsahem veřejné přepravy, neboť například na autobusovou zastávku člověk musí dojít po svých.

Zvyk Američanů jezdit kamkoli autem je jedním z důvodů, proč je 34 procent dospělých obyvatel USA obézních. Austrálie, Japonsko a Švýcarsko v posledním desetiletí vykazovaly podíly obézních lidí ve výši 16, tří, potažmo osmi procent. "I malé dávky každodenní chůze člověku pomáhají udržovat zdravou tělesnou hmotnost," radí přitom americký expert.

Podle Julie Valentourové, která vypracovala program zdravé chůze pro Americkou radu pro tělesný pohyb (ACE), lidé s dobrou kondicí obvykle denně udělají zhruba 10.000 kroků. Víc chodit by však podle ní měl každý. "Je to málo riskantní, snadné, a přitom tak účinné při zlepšování zdraví, snižování hladiny cholesterolu a krevního tlaku, zvětšení síly a redukci rizika onemocnění cukrovkou a rakovinou," vyjmenovala Valentourová klady chůze.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat