4. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Američané prohrávají s tuky. Jedí méně, ale stále

Obézní chlapec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obézní chlapec - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Američané už trochu ubírají na velikosti obrovských jídel, ale jejich pasy se nadále dmou, protože i když jedí menší porce, jedí o to častěji a navíc kaloričtější jídla než dříve. Uvádí to nová studie vědců Severokarolínské univerzity, z níž dnes cituje agentura Reuters.

Počet denních jídel a svačin, které dospělí Američané zkonzumují, stoupl z průměrně 3,8 v roce 1977 na 4,8 v roce 2006, zjistili vědci, kteří porovnávali přehledy denních stravovacích návyků během třicetiletého období. U nejaktivnějších deseti procent jedlíků stoupl počet denních jídel za tuto dobu z průměrných pěti na sedm.

Analýza rovněž zjistila, že ačkoli se velikost porcí jídla v uplynulých
letech stabilizovala, vzrostlo celkové množství zkonzumovaných kalorií. Do roku 2006 tak Američané konzumovali průměrně o 570 kalorií denně více než koncem 70. let minulého století.

Projídají se celým dnem
Za hlavního viníka tohoto nárůstu vědci označili cukrem slazené sycené nápoje, z nichž Američané nyní přijímají denně o 220 kalorií více než v 60. letech minulého století.

Kiyah Duffeyová, jedna z autorek studie, agentuře Reuters řekla, že
postupem času si lidé začali uvědomovat velikost porcí jídla, které
konzumují. "Zdá se tedy, že v posledních desetiletích to je právě četnost příležitostí k jídlu, která vede změny (v množství přijatých kalorií)," dodala. "Lidi si prostě už nesedají ke třem jídlům denně. Spíš se tak nějak projídají celým dnem."

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!