Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američané prohrávají s tuky. Jedí méně, ale stále

Zdraví

  7:00
Američané už trochu ubírají na velikosti obrovských jídel, ale jejich pasy se nadále dmou, protože i když jedí menší porce, jedí o to častěji a navíc kaloričtější jídla než dříve. Uvádí to nová studie vědců Severokarolínské univerzity, z níž dnes cituje agentura Reuters.
Obézní chlapec - ilustrační foto.

Obézní chlapec - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Počet denních jídel a svačin, které dospělí Američané zkonzumují, stoupl z průměrně 3,8 v roce 1977 na 4,8 v roce 2006, zjistili vědci, kteří porovnávali přehledy denních stravovacích návyků během třicetiletého období. U nejaktivnějších deseti procent jedlíků stoupl počet denních jídel za tuto dobu z průměrných pěti na sedm.

Analýza rovněž zjistila, že ačkoli se velikost porcí jídla v uplynulých
letech stabilizovala, vzrostlo celkové množství zkonzumovaných kalorií. Do roku 2006 tak Američané konzumovali průměrně o 570 kalorií denně více než koncem 70. let minulého století.

Projídají se celým dnem
Za hlavního viníka tohoto nárůstu vědci označili cukrem slazené sycené nápoje, z nichž Američané nyní přijímají denně o 220 kalorií více než v 60. letech minulého století.

Kiyah Duffeyová, jedna z autorek studie, agentuře Reuters řekla, že
postupem času si lidé začali uvědomovat velikost porcí jídla, které
konzumují. "Zdá se tedy, že v posledních desetiletích to je právě četnost příležitostí k jídlu, která vede změny (v množství přijatých kalorií)," dodala. "Lidi si prostě už nesedají ke třem jídlům denně. Spíš se tak nějak projídají celým dnem."

Autor:
Témata: jídlo, Reuters, Kalorie

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat