Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Američtí středoškoláci si oblíbili doutníky s příchutěmi

Zdraví

  7:00
WASHINGTON - Američtí středoškoláci si oblíbili malé doutníky s nasládlými a ovocnými příchutěmi. Jejich obliba přitom roste s věkem, vyplývá z první vládní studie, která se zaměřila na spotřebu tohoto kuřiva.
Kouření dětí - ilustrační foto.

Kouření dětí - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Mezi středoškoláky ve Spojených státech je zhruba každý třicátý kuřákem ochucených doutníků. Mezi studenty posledních dvou ročníků středních škol už to přiznal každý dvanáctý, vyplývá z údajů, které mají k dispozici americká Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Výsledky průzkumu uskutečněného v roce 2011 mezi zhruba 19 000 studenty zveřejnil časopis Journal of Adolescent Health.

ČTĚTE TAKÉ:

V roce 2009 americká vláda zakázala cigarety se sladkými, ovocnými nebo kořeněnými příchutěmi a ponechala jen mentolové. Pokud jde o doutníky, jejich prodej s takovými příchutěmi omezily jen tři z 50 států USA. Prodej cigaret i doutníků osobám mladším 18 let je ve Spojených státech zakázaný. Podle statistik z roku 2011 je ale kouří 16 procent středoškoláků.

Příchutě zmírňují chuť tabáku

Zdravotnické úřady upozorňují, že příchutě mohou zmírňovat drsnou chuť tabáku. "Takzvané malé doutníky vypadají jako cigarety, vzniká na nich závislost jako na cigaretách a zabíjejí jako cigarety," řekl ředitel CDC Tom Frieden. Tabákové společnosti tvrdí, že jsou proti kouření osob mladších 18 let. Trh s ochucenými doutníky však ukazuje, že se pokoušejí ke kouření přitáhnout děti, tvrdí Frieden.

"Tabákový průmysl má dlouhou historii využívání ochucených produktů k lákání dětí," říká Danny McGoldrick z washingtonské protikuřácké organizace Campaign for Tobacco-Free Kids. Prodej běžných i ochucených doutníků v posledních 12 letech údajně v USA vzrostl z šesti miliard na více než 13 miliard.

Síť zdravotnických úřadů rovněž zjišťovala oblibu mentolových cigaret. Pokud jsou započítány i ony, pak více než 40 procent nezletilých amerických kuřáků holduje právě cigaretám a doutníkům s příchutěmi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!