Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

ANKETA: Mají kuřáci, pijáci a obézní platit více?

Zdraví

  12:23aktualizováno  30. srpna 16:23
Kouření, alkohol a nadměrná tělesná hmotnost se podílejí na řadě závažných nemocí. Například rakovině, cirhóze jater, cukrovce, bronchitidě a mnoha dalších. Léčba těchto chorob stojí ročně miliardy korun. Měli by si lidé, kteří kouří více než 10 cigaret denně, vypijí více než pět piv a jejich váha přesahuje o 20 a více procent jejich normální hmotnost platit zvýšenou zdravotní pojistku?
Kuřák - ilustrační foto

Kuřák - ilustrační foto foto: Shutterstock

Přibližně 45 miliard korun ročně stojí v České republice léčba nemocí vyvolaných kouřením. Studie Světové banky uvádí, že dalších 55 miliard činí škody způsobené kouřením - například požáry.

Člověk, který vykouří více než 10 cigaret denně, je potenciální kandidát na dlouhodobé závažné nemoci. Kouření se podílí 20 až 25 procenty na výskytu srdečního infarktu a mozkové mrtvice, asi na třetině nádorových chorob a asi 75 procenty na chronických onemocněních plic, jako je bronchitida.

Anketa

Mají silní kuřáci, pijáci alkoholu a obézní lidé platit vyšší zdravotní pojistku?

Ano 5904
Ne 3231


Napište nám svůj názor

Seriozní připomínky zveřejníme ve středu 31. 8. v nové příloze Lidových novin Medicína & Věda.

Mezi typické nemoci alkoholiků patří cirhóza jater a zhoubné nádory. K tomu připočtěme úrazy a dopravní nehody způsobené pod vlivem alkoholu. Potíže s pitím má v Česku asi 25 procent mužů a 10 procent žen. Podle zahraničních pramenů zaplatí státní pokladna za jeden dolar získaný prodejem alkoholu dva dolary, které je nutné vynaložit na léčbu a na likvidaci škod.

Alkohol - ilustrační foto.

Obézních lidí je v České republice 1,5 miliónu, což je 23 procent dospělé populace a rok od roku jich stále přibývá. Dalších 30 procent má nadváhu, tedy zhruba 2,7 milionu lidí váží více než by měli mít. Za posledních pět let stoupl počet osob s obezitou a nadváhou o 450 tisíc. Navíc roste i počet dětí s nadváhou a obezitou. V Česku je jich již kolem 17 až 20 procent. Průměrné náklady na léčbu pacienta s těžší obezitou jsou odhadovány na 120 až 130 tisíc korun, což je několikanásobně více než u pacientů bez obezity. Obecně stojí léčba obezity a s ní spojených komplikací kolem sedmi až deseti procent celkového zdravotnického rozpočtu.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...