Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Antikoncepce s vypínačem. Vědci vyvíjejí unisex antikoncepci

Zdraví

  9:08
Podkožní mikročip, origami kondom či pilulky pro muže. I tak může vypadat běžně dostupná antikoncepce. Stačí si jen několik let počkat
Hormonální antikoncepce - ilustrační foto.

Hormonální antikoncepce - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Úplně stejná antikoncepce pro muže i ženy? Zní to možná zvláštně, ale vědeckému týmu z Kalifornské univerzity v Berkley se nedávno podařil objev, který by mohl vést k vývoji „unisex“ antikoncepce.

Vědci a vědkyně dokázali popsat mechanismus jednoho z velmi důležitých kroků, který musí předcházet úspěšnému spojení vajíčka a spermie. Stačí jej „vypnout“ a k početí nedojde.

„Je to velmi vzrušující, protože máme jasný cíl pro vývoj jednotné antikoncepce pro muže i ženy,“ popsala důležitý objev bioložka Melissa Millerová portálu ScienceDaily.com. Závěry výzkumu publikoval prestižní vědecký žurnál Science.

Tým, ve kterém Melissa Millerová působí, se zaměřil na celou kaskádu procesů, jež předcházejí splynutí spermie s vajíčkem.

Mužské pohlavní buňky mají na povrchu svého bičíku tisíce speciálních receptorů, které musí být aktivovány pomocí ženského hormonu progesteronu uvolňovaného vajíčkem. To je nezbytné, aby spermie dokázala proniknout skrz jeho ochranný obal a oplodnit jej.

„V případě, že receptor nerozezná progesteron, měl by člověk být neplodný,“ dodala vědkyně s tím, že stejný mechanismus se pravděpodobně podílí na mužské neplodnosti. Spermie některých mužů se sice úspěšně dostanou až k vajíčku, ale už „neumějí“ do vajíčka proniknout, a k oplodnění tedy nedojde.

Látka, která spermie „vypne“ a zabrání jim dostat se dovnitř vajíčka, by pak mohla být užívána muži i ženami a fungovat jako „unisex“ antikoncepce. K jejímu případnému uvedení na trh bude ale ještě předcházet mnoho let vědeckého výzkumu.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Dlouhodobá antikoncepce je žádanější
  • Internet nenahradí dobrého gynekologa
Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat