Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Aplikací Záchranka si turisté přivolají pomoc nově i v slovenských horách. Určí přesnou polohu volajícího

Vrtulník v horách (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník v horách (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Nový Hrozenkov (Vsetínsko) Aplikace Záchranka, pomocí které si lidé mohou přivolat pomoc, ode dneška funguje i na slovenských horách. Lidé si díky ní přivolají slovenskou Horskou záchrannou službu. Podle záchranářů je velkou předností aplikace zejména určení přesné polohy volajícího, což je důležité hlavně v oblastech, jako jsou hory či vodní plochy. Záchranáři to ve středu řekli novinářům při představení aplikace na Kohútce na Vsetínsku, která leží na hranici se Slovenskem.

Aplikace v Česku funguje od března 2016, v telefonech ji má již téměř 800 tisíc lidí, letos je evidováno přes 12 300 tísňových volání. V systému je kromě zdravotnické záchranné služby zapojena také česká Horská služba, Vodní záchranná služba ČČK i rakouští záchranáři.

„Jsme rádi, že se nám podařilo propojení se Slovenskem právě v období 100. výročí Československa. Už od vzniku aplikace nám uživatelé psali, abychom ji zprovoznili v Tatrách, kam často jezdí na dovolenou,“ uvedl autor aplikace Záchranka Filip Maleňák.

Pokud člověk zavolá o pomoc ze slovenských hor, aplikace odešle nouzovou zprávu tamnímu dispečinku horské záchranné služby. Ve zprávě je nejen GPS poloha volajícího, také jeho zdravotní údaje, kontakty na osoby blízké nebo stav baterie telefonu. Informace mohou horští záchranáři využít k rychlejší záchraně člověka.

„Největším problémem pro záchranáře při hledání ztracených osob nebo osob, které potřebují pomoc ve vysokohorském terénu, je vždy přesná lokalizace. Přesně vědět, kde se nachází zraněný, je pro záchranáře klíčové. Lidé ve stresu skutečně často neví, kde se nachází. I když popíšou místo, stává se, že je to úplně jinde, protože ve stresu člověk často neví, kam se vydal, vše zapomene, neumí popsat terén, neví ani, jak dlouho jde. Aplikace Záchranka je proto důležitým komunikačním prvkem, protože v horách jde po nehodě často o minuty,“ uvedl náčelník Horské záchranné služby Slovenska Jozef Janiga.

Aplikace bude na slovenských horách pomáhat nejen českým a slovenským turistům, ale i Rakušanům, kteří mají obdobu aplikace Záchranka - aplikaci Rettung. Mimo horské oblasti slovenska aplikace po stisku nouzového tlačítka zavolá na linku 155, datovou zprávu s informacemi však zatím neodešle. Volající se spojí se záchrannou službou jen telefonicky.

Česká horská služba se napojila na aplikaci Záchranka letos v lednu. „Od té doby už nám aplikace předala více než 500 událostí republice, které se odehrály nejen v zimní, ale i letní sezoně. Spolupráci si pochvalujeme a jsme rádi, že se přidávají i naši slovenští kolegové,“ uvedl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica. Aplikaci využívají všechny krajské záchranné služby v Česku, denně přes ni volá o pomoc asi 50 lidí.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
HR RECRUITER/CONSULTANT Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 28 000 - 48 000 Kč