Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ať děti na oslavách nesfoukávají svíčky, žádá hygiena

Zdraví

  7:00
CANBERRA - Děti by neměly při oslavách sfoukávat svíčky na dortech, aby nenakazily ostatní různými bacily. Tažení proti virům a bakteriím, které prosazuje australská státní zdravotní a lékařská rada NHMRC, naštvalo rodiče a údiv neskrývají ani mnozí lékaři. Uklidňovat emoce musela australská ministryně zdravotnictví Tanya Pliberseková, podle které "dortová pravidla" nebudou pro dětská centra závazná.

Nenechávejte děti sfoukávat svíčky na dortu, žádá hygiena foto: Shutterstock

"Pokud někdo kýchne na dort, tak ho zřejmě nebudete chtít jíst, ale když sfouknete svíčky, kolik bacilů či virů se na společný dort přenese, proboha?" prohlásil Steve Hambleton z australské lékařské asociace, kterého nové hygienické doporučení udivilo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je normální a zdravé být vystaven určitému množství antigenů z okolí, neboť vylepšují imunitní systém," citoval portál dailymail.co.uk Hambletona. "Pokud žijete v bublině, později vás napadne infekce, se kterou si neporadíte." Podle rodičů se stát příliš stará a svým počínáním jen vymýtí z oslav veškerou zábavu.

Lékařská rada v dokumentu uznává, že děti za zpěvu narozeninové písně rády sfoukávají svíčky, proto navrhuje řešení. Oslavenec by nesfoukával svíčky ze společného dortu, ale jen jednu svíčku z malého dortíku určeného výhradně pro něj.

Narozeninový dort - ilustrační foto.

Dětská centra a restaurace, kde se společné oslavy často konají, zveřejněná doporučení vystrašila, ale ministryně Pliberseková je uklidňovala. Žádné sankce jim prý rozhodně nehrozí.

Selský rozum

"Vyžaduje se určitá míra selského rozumu," prohlásila ministryně na tiskové konferenci. Dodala, že stát nebude hlídat, zda děti sfoukávají svíčky jen na svém přídělu dortu. Dětská centra podle Plibersekové sama vědí, jak je třeba se bránit infekcím, a jistě v tomto směru učiní to, co je dobré pro děti, pro rodiče i pro zaměstnance.

Hambletonovi se nelíbí ani další doporučení rady, která mimo jiné chce, aby si děti před vstupem na pískoviště i při odchodu z něj myly ruce přípravkem s obsahem alkoholu. Vše, co podle něj bohatě stačí, je to, aby si děti ruce myly před jídlem.

Lékařská rada také chce, aby pracovníci ve školkách a dětských centrech kvůli bacilům denně myli hračky, otírali kliky a prali povlaky na polštáře.

Autoři: ,
Témata: svíčka, slavnost, dort

Můj syn je blázen, říká Redlova matka. Kam až sahají majetky vlivné rodiny

Premium Kdo jsou Redlovi? MF DNES přináší reportáž z místa, odkud pochází klíčová postava korupční kauzy hnutí STAN Michal Redl...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat