Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ať děti na oslavách nesfoukávají svíčky, žádá hygiena

Nenechávejte děti sfoukávat svíčky na dortu, žádá hygiena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nenechávejte děti sfoukávat svíčky na dortu, žádá hygiena | foto: Shutterstock

CANBERRA Děti by neměly při oslavách sfoukávat svíčky na dortech, aby nenakazily ostatní různými bacily. Tažení proti virům a bakteriím, které prosazuje australská státní zdravotní a lékařská rada NHMRC, naštvalo rodiče a údiv neskrývají ani mnozí lékaři. Uklidňovat emoce musela australská ministryně zdravotnictví Tanya Pliberseková, podle které "dortová pravidla" nebudou pro dětská centra závazná.

"Pokud někdo kýchne na dort, tak ho zřejmě nebudete chtít jíst, ale když sfouknete svíčky, kolik bacilů či virů se na společný dort přenese, proboha?" prohlásil Steve Hambleton z australské lékařské asociace, kterého nové hygienické doporučení udivilo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je normální a zdravé být vystaven určitému množství antigenů z okolí, neboť vylepšují imunitní systém," citoval portál dailymail.co.uk Hambletona. "Pokud žijete v bublině, později vás napadne infekce, se kterou si neporadíte." Podle rodičů se stát příliš stará a svým počínáním jen vymýtí z oslav veškerou zábavu.

Lékařská rada v dokumentu uznává, že děti za zpěvu narozeninové písně rády sfoukávají svíčky, proto navrhuje řešení. Oslavenec by nesfoukával svíčky ze společného dortu, ale jen jednu svíčku z malého dortíku určeného výhradně pro něj.

Narozeninový dort - ilustrační foto.

Dětská centra a restaurace, kde se společné oslavy často konají, zveřejněná doporučení vystrašila, ale ministryně Pliberseková je uklidňovala. Žádné sankce jim prý rozhodně nehrozí.

Selský rozum

"Vyžaduje se určitá míra selského rozumu," prohlásila ministryně na tiskové konferenci. Dodala, že stát nebude hlídat, zda děti sfoukávají svíčky jen na svém přídělu dortu. Dětská centra podle Plibersekové sama vědí, jak je třeba se bránit infekcím, a jistě v tomto směru učiní to, co je dobré pro děti, pro rodiče i pro zaměstnance.

Hambletonovi se nelíbí ani další doporučení rady, která mimo jiné chce, aby si děti před vstupem na pískoviště i při odchodu z něj myly ruce přípravkem s obsahem alkoholu. Vše, co podle něj bohatě stačí, je to, aby si děti ruce myly před jídlem.

Lékařská rada také chce, aby pracovníci ve školkách a dětských centrech kvůli bacilům denně myli hračky, otírali kliky a prali povlaky na polštáře.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...