Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Autem na dovolenou. Jak zvládnout cestu ve zdraví?

Dolovená (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolovená (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Hodiny a hodiny v klimatizovaném autě, omezené možnosti občerstvení, stres a únava z dlouhé cesty, to vše s sebou přináší přesun na dovolenou. Mnohdy tak nakonec přijdou nečekané zdravotní obtíže.

"V létě bývá obecně častější výskyt angín než v zimních měsících. Na vině jsou pravděpodobně větší změny teplot," popisuje typický letní problém Stanislava Šimková, primářka infekčního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.

ČTĚTE TAKÉ:

Auta by proto neměla být přechlazená – rozdíl teplot by neměl přesáhnout deset stupňů. Ani osvěžující vítr z otevřených oken není ideální, protože proud vzduchu může způsobit nachlazení, bolest v krku a další obtíže.

Pro případ náhlých zdravotních obtíží je vhodné mít s sebou vybavenou malou lékárničku. Ta by měla obsahovat léky, které pravidelně užíváte, včetně těch na alergie, a také obvyklé volně prodejné přípravky. V zahraničí totiž nemusíte léky, na které jste zvyklí, sehnat.

Pomohou tablety s kofeinem

Zapomenout byste neměli na tablety proti bolesti a snížení teploty, pro dospělé jsou vhodné ty s přídavkem kofeinu, protože pomohou udržet pozornost při řízení. Důležité jsou také léky proti nevolnosti, průjmu, přípravky na ošetření kůže po spálení a bodnutí hmyzem a také náplasti a dezinfekce. Samotná cesta může způsobit nevolnosti, a to jak u dětí, tak u dospělých. Proto je vhodné před odjezdem i během cesty zvolit správné jídlo.

A co další nástrahy cesty na dovolenou?

 "Ideální je jíst v několika menších porcích v častějších, pokud možno pravidelných intervalech," doporučuje Radek Tomčík z gastroenterologického oddělení II. interní kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Velmi rizikové jsou v tomto ohledu pokrmy z rychlého občerstvení, protože jsou připravovány na přepáleném tuku a dráždí zažívání. Proto byste neměli spoléhat jen na nabídku benzinových stanic, ale raději si připravit jídlo s sebou. Ideální jsou lehké a ne extrémně kořeněné pokrmy, například různé svačiny v podobě čerstvého ovoce, zeleniny a domácích sendvičů.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?