25. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Autem na dovolenou. Jak zvládnout cestu ve zdraví?

Dolovená (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolovená (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Hodiny a hodiny v klimatizovaném autě, omezené možnosti občerstvení, stres a únava z dlouhé cesty, to vše s sebou přináší přesun na dovolenou. Mnohdy tak nakonec přijdou nečekané zdravotní obtíže.

"V létě bývá obecně častější výskyt angín než v zimních měsících. Na vině jsou pravděpodobně větší změny teplot," popisuje typický letní problém Stanislava Šimková, primářka infekčního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.

ČTĚTE TAKÉ:

Auta by proto neměla být přechlazená – rozdíl teplot by neměl přesáhnout deset stupňů. Ani osvěžující vítr z otevřených oken není ideální, protože proud vzduchu může způsobit nachlazení, bolest v krku a další obtíže.

Pro případ náhlých zdravotních obtíží je vhodné mít s sebou vybavenou malou lékárničku. Ta by měla obsahovat léky, které pravidelně užíváte, včetně těch na alergie, a také obvyklé volně prodejné přípravky. V zahraničí totiž nemusíte léky, na které jste zvyklí, sehnat.

Pomohou tablety s kofeinem

Zapomenout byste neměli na tablety proti bolesti a snížení teploty, pro dospělé jsou vhodné ty s přídavkem kofeinu, protože pomohou udržet pozornost při řízení. Důležité jsou také léky proti nevolnosti, průjmu, přípravky na ošetření kůže po spálení a bodnutí hmyzem a také náplasti a dezinfekce. Samotná cesta může způsobit nevolnosti, a to jak u dětí, tak u dospělých. Proto je vhodné před odjezdem i během cesty zvolit správné jídlo.

A co další nástrahy cesty na dovolenou?

 "Ideální je jíst v několika menších porcích v častějších, pokud možno pravidelných intervalech," doporučuje Radek Tomčík z gastroenterologického oddělení II. interní kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Velmi rizikové jsou v tomto ohledu pokrmy z rychlého občerstvení, protože jsou připravovány na přepáleném tuku a dráždí zažívání. Proto byste neměli spoléhat jen na nabídku benzinových stanic, ale raději si připravit jídlo s sebou. Ideální jsou lehké a ne extrémně kořeněné pokrmy, například různé svačiny v podobě čerstvého ovoce, zeleniny a domácích sendvičů.

Ludmila Hamplová

Najdete na Lidovky.cz