13. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pětina lidí může mít problém s ledvinami, tvrdí lékaři

Doktor - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doktor - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

IVANČICE Až pětina lidí může mít problém s ledvinami, o kterém nevědí., tvdí lékaři z Dialyzačního střediska v Ivančicích. Nemoci ledvin nebolí a lidé na ně často přijdou až ve fázi, kdy se obtížně léčí. Lékaři proto nabádají k preventivním prohlídkám.

V populaci přibývá nemocí ledvin, souvisí to s růstem civilizačních chorob, které mají na ledviny vliv. Loni v Česku přibylo 400 lidí, kteří musí docházet na dialýzu, celkově jich je 6100. Mezi hlavní faktory, které škodí ledvinám, patří cukrovka, příliš vysoký nebo příliš nízký tlak, kardiovaskulární choroby, ledvinné kameny, tumory a další.

Den ledvin

Lékaři nabízejí ve čtvrtek při příležitosti světového dne ledvin možnost bezplatného vyšetření ve střediscích v Ivančicích, Vyškově a Slavkově u Brna. Lidem vyšetří moč, změří hladinu cukru v krvi a tlak a při případném nálezu je objednají na podrobnější vyšetření.

"Loni jsme vyšetřili 2500 lidí a zhruba 20 procent z nich mělo nějaký nález," uvedl vedoucí lékař Dialyzačního střediska v Ivančicích Jakub Ševčík. "Pokud na problém přijdeme včas, je větší šance na vyléčení," podotkl lékař.

Stoupající počet lidí s onemocněním ledvin souvisí podle primáře Jednotky intenzivní péče nemocnice v Ivančicích Zdeňka Gottvalda i se stárnutím populace. "Lidé berou ve stáří více a více léků a ty mají samozřejmě vliv na funkci ledvin," uvedl Gottvald. Problémem je podle něj i dlouhodobé užívání volně prodejných léků jako je ibalgin nebo ibuprofen. Základem pro udržení zdravých ledvin je zdravý životní styl, udržení přiměřené váhy a dostatečný pitní režim.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz