Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pro lidi trpící sociální fóbií jsou vánoční svátky noční můrou

Nákupy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Jak se blíží Vánoce, řada lidí cítí směsici vzrušení a obav. Ale pro mnoho lidí trpících sociální fobií právě toto období může být nejtraumatičtějším časem v roce. Podle dostupných studií sociální fobie postihuje tři až 13 procent obyvatel vyspělých zemí a například ve Velké Británii jí trpí až deset procent populace, uvedla BBC.

Tato porucha je definována jako "trvalý strach nebo úzkost z jedné či více společenských situací, který je zcela neúměrný skutečné hrozbě, jakou daná situace představuje".

Sváteční období nabízí podobných situací celou řadu, často ve vzájemných kombinacích. A zatímco jistý stupeň obav kvůli financím, případným opileckým chybám či rozpačitým setkáním se vzdálenými příbuznými je vcelku normální, osoby trpící sociální fobií mohou být těmito problémy natolik posedlí, až je to vyřazuje z běžného života.

"Dárky nakupuji v září, bojím se davů"

Tělesné příznaky zahrnují červenání, nadměrné pocení a pocit staženého hrdla a zúženého dechu. Ovšem největší překážkou je pro tyto lidi jejich vlastní fixace na své domnělé společenské nedostatky. Takoví lidé na potenciálně stresující událost myslí celé měsíce předem, představují si všechny možné katastrofy a pečlivě je analyzují. To, co vnímají jako hrozbu, může sahat od setkání s novými lidmi až například po obavu, že se na ně někdo bude dívat při jídle.

Osmatřicetiletá Britka Heather si začíná dělat starosti s Vánocemi už od září. "V říjnu už mám většinou nakoupené dárky, protože se bojím davů," vysvětluje. Její úzkost s blížícími se Vánocemi stoupá a největší obavy má z večírku v kanceláři. "Většinou si koupím lístek na vánoční zábavu, i když vím, že tam nepůjdu. Koupím si ho, aby si lidi nemysleli, že jsem škrt nebo že nemám ráda Vánoce, nebo že s nimi nechci být." Heather má neustálý strach, že nesplní očekávání ostatních. To se promítá i do kupování dárků kolegům. "Na nadělování jsem utratila třikrát víc, než byla částka, na které jsme se v hodnotě dárku dohodli, abych měla jistotu, že ten člověk bude s dárkem spokojený. Je mi zle při představě, že by veřejně dal najevo, že se mu nelíbí a všichni by věděli, že ten podřadný dárek jsem koupila já," vysvětluje.

Pomáhá i on-line léčba

Příčiny sociální fobie jsou rozmanité, proto je podle odborníků těžké popsat "typický případ" co do příznaků či osobnosti. Obvykle nastupuje kolem třináctého roku věku a jde o jednu z úzkostných poruch, které postihují stejnou měrou muže i ženy.

Nevyzpytatelné a rozmanité způsoby, kterými se sociální fobie projevuje, znamenají, že někteří - jako Heather - se raději sami vyhnou takovým akcím, jako je pracovní vánoční mejdan. Jiní ale mají úzkost fixovanou na strach, že je lidé budou pomlouvat, pokud nepřijdou, a proto se raději zúčastní bez ohledu na to, jak nepříjemně se v podobné situaci cítí.

Vánoční nákupy

Vánoční nákupy

Sociální fobii je možné léčit, a to buď psychoterapií, nejčastěji kognitivně behaviorální terapií (CBT), která zaznamenává největší úspěchy, v těžších případech pak psychofarmaky či kombinací psychofarmak a psychoterapie. Problém ale může spočívat v tom, že pro některé lidi trpící touto poruchou je představa, že o svých potížích budou muset s někým mluvit, prakticky nemožná.

V poslední době je proto čím dál tím oblíbenější on-line léčba včetně on-line kurzů CBT a diskusních fór. V nich lidem pomáhá už samotná skutečnost, že mluví s dalšími lidmi, kteří jsou na tom stejně jako oni, a tudíž přesně rozumí jejich strachu, úzkosti a obavám, a dokážou s nimi soucítit. Pak si mohou navzájem vyměňovat informace a podpořit se sdílením vlastních zkušeností.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.