17. května 2019 14:53 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Běh pro dobrou věc. Z krosového závodu na Štiříně poputují peníze pro nedonošené děti v porodnici

Novorozeně v inkubátoru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozeně v inkubátoru | foto: Shutterstock

Ročně se u nás narodí přes sto tisíc dětí. Některé z nich by ještě před třiceti lety nepřežily. Hlavně předčasně narozené děti. Těch se v České republice ročně narodí kolem 8 tisíc. V sobotu proto proběhne tradiční krosový závod na štiřínských loukách (MCC Kros Štiřín), jehož výtěžek ze startovného bude věnován Centru pro nedonošené děti v porodnici U Apolináře.

Díky moderním technologiím se může každá těhotná žena nechat vyšetřit v porodnici a zjistit tak, zda ji hrozí riziko předčasného porodu.

„Vyšetření na klinice U Apolináře je zcela zdarma a pokud pacientka k nám přijede vlakem, cesta bude uhrazena“, říká profesor Antonín Pařízek, který celou akci zaštiťuje. 

Pařízek se problematice se věnuje už několik let a snaží se ukázat, že nedonešené děti od ostatních nepoznáte, byť start do života měly velmi těžký. 9. rokem organizuje charitativní běh Kros Štiřín, sportovní akci podporující nejen pohybovou aktivitu dětí, mládeže a dospělých. 

apeAlena Pecháčková

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?