Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Škodit může i běh a cyklistika. Fyzioterapeutka vysvětluje, co děláme špatně a jak se vyvarovat zranění


Běh (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Premium Rozhovor
Podle Mgr. Ivy Bílkové z pražské Fyziokliniky se vhodné sportovní aktivity liší podle pohlaví. „Ženy jsou schopnější dlouhodobého stejně intenzivního výkonu, zatímco muži jako prehistoričtí lovci lépe zvládají vysoký výkon krátkodobě,“ říká.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Lidovky.cz: Sport je zdravý – to je v povědomí každého z nás. Platí to ale vždycky? Nepřinášejí některé sporty víc škody než užitku?
V první řadě je třeba zdůraznit, že jakýkoli pohyb je lepší než nicnedělání, a to platí pro děti, dospělé i seniory. Pak jsou samozřejmě sporty, které přirozeně protáhnou celé tělo, jako je rychlá chůze, běh, plavání, běžky, bruslení, gymnastika, tanec, a sporty, které zapojují pouze určité svalové skupiny a bez dostatečné kompenzace mohou vést až k problémům se svalovou dysbalancí. Mezi takové sporty patří například tenis, hokej, golf, kdy je namáhaná jen jedna strana těla podle toho, zda je dotyčný pravák nebo levák, ale i bojové sporty či cyklistika, kdy je sportovec při výkonu shrbený velmi podobně jako při celodenním sezení na židli.

Lidovky.cz: Úrazy nebo následky ze kterých sportů řešíte ve své praxi nejčastěji?
V létě to bývají pády z kola (zlomeniny zápěstí, dlouhých kostí rukou a nohou), úrazy z kolečkových bruslí (zlomeniny lokte, nohy, poškození kolenních kloubů), panuje také zvýšené riziko rozsáhlých odřenin a hnisajících ran. V zimě převládají snowboardisté (nejhorší takzvané spirálovité zlomeniny stehenní kosti), lyžaři, ale i obyčejný pád na zledovatělém chodníku (převážně zlomeniny končetin, naraženiny).

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se