1. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Francie zakázala Diane 35. Je důvod se obávat?

Léky  (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Rozhodně to není antikoncepce první volby, říká o Diane 35 primář Petr Pícha v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Přípravek ve středu zakázala prodávat Francie a čeká se, jak se zachovají další státy. Zjistilo se totiž, že Diane 35 zvyšuje riziko trombózy. Podle Píchy ji ale ženy nemusí vysadit okamžitě. Určitě by však další užívání měli konzultovat s lékařem.

"Diane 35 je letitá antikoncepce, která má nezaměnitelné místo na trhu, protože jako jediná obsahuje cyproteron acetátu a je to antikoncepce, která pomáhá ženám s akné a padáním vlasů. Má výjimečné vlastnosti," vysvětluje MUDr. Petr Pícha, primář soukromé kliniky GynCentrum.

Lidovky.cz: Je Diane 35 běžně předepisována?
Rozhodně to není antikoncepce první volby. Je výběrová, pro určitý typ potíží. Spojuje se její antikoncepční účinnost s dalšími vlastnostmi. Ale není to jen řešení špatné pleti, umí léčit onemocnění vaječníků a další problémy.

Lidovky.cz: Jak by měly postupovat ženy, co Diane 35 berou?
Těch žen není tolik. Není potřeba ji vysadit ze dne na den, určitě dobrat balení a poradit se s gynekologem. Musí si vysvětlit, zda u dané pacientky převyšují rizika.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Informují lékaři ženy o tom, že nasazením tohoto typu antikoncepce vzrůstá riziko trombózy?
Řešit spojitost trombózy a antikoncepce se začalo proto, že se zjistilo, že existují určité genetické předpoklady, trombofilní mutace, které zvyšují pravděpodobnost trombóz, cévních případů a infarktů. Lékaři před lety ještě netušili, že něco takového existuje. Takže třeba u nás na klinice teď uvažujeme, že bychom testování na mutaci zavedli u žen jako standard.

Lidovky.cz: Riziko trombózy je tedy zvýšené jen u žen s tímto genetickým předpokladem? Jaké další faktory ho ovlivňují?
Každý rizikový faktor tu pravděpodobnost zvyšuje. Jestliže má žena mutaci, k tomu bude kouřit, k tomu má dědičnou zátěž a trombóza už se u nich v rodině projevila, pak je riziko jí prášky podat. Stejně tak, pokud měla zánět jater nebo mononukleózu. Je to taková skládačka rizikových faktorů. Čím více jich je, tím větší je pravděpodobnost, že komplikace přijdou.

Lidovky.cz: Když ženy chtějí minimalizovat rizika samy? Čeho se mají vyvarovat? Především kouření. To má vliv i na cévní stěnu, ta má vztah i k trombózám.

Lidovky.cz: Myslíte si, že dochází k pochybení lékařů? Když při nasazení hormonální antikoncepce třeba nedělají jaterní testy?
Toto vyšetření se už jako standardní neprovádí. To znamená, že se provádí u žen, u kterých se analyticky zjistí, že nějaké komplikace hrozí. Nezapomeňte, že dávky v tabletách poklesly za posledních třicet let několikanásobně dolů. To, co se dávalo dříve, dnes už nevidíte.

Antikoncepce - ilustrační foto.

Lidovky.cz: Takže není nutné před nasazením antikocepce dělat jaterní testy?
Rozhodně to není v žádném pokynu.

Lidovky.cz: Je nějaká možnost, jak se vyvarovat zmíněným rizikům vzniku trombózy? Může si žena sama vyžádat testy na trombofilní mutace?
Pokud si je žena vyžádá, tak si je také sama zaplatí. Samozřejmě žádné vyšetření není zadarmo a limity pro laboratorní vyšetření jsou vždycky nastaveny od pojišťoven. Kdybychom to začali dělat u všech, tak nás to položí.

Lidovky.cz: Jaká je tedy ochrana zdraví a zabránění vzniku trombózy ze strany lékařů a pojišťoven?
Je to jen vlna, řeší se zase něco strašidelného. Moje praxe je 30 let, antikoncepci bere 60 % mých pacientek ve fertilním (plodném - pozn. red.) věku. Komplikací trombózy za 30 let bych spočítal na prstech jedné ruky. Pokud se vypíchne, že po antikoncepci může být trombóza, neznamená to, že ji lékaři přestanou předepisovat. Už nikdo neřekne, že antikoncepce má asi 21 pozitivních účinků.

Lidovky.cz: Nepřipadá Vám, že ženy přesto málo vědí o rizicích, které jsou s hormonální antikoncepcí spojeny? Že by si ji v některých případech vůbec nenechaly nasadit, kdyby věděly, jaká rizika hrozí?
Kdyby ženy byly tak uvědomělé, tak si antikoncepci nenasadí žádná a v tu ránu tady máte tisíce nebo desetitisíce nechtěných těhotenství, které jsou vždy horší než procento komplikací. Pokud budou používat jinou spolehlivou antikoncepci, a ono jich na výběr moc není, tak ať si vyberou nehormonální. Riziko nechtěných těhotenství by ale okamžitě příšerně stouplo. A v horším případě by se rodily nechtěné děti.

Antikoncepce má nezastupitelné místo na trhu a určitě neskončí. Ekonomická zátěž testů na mutace je neúměrná. Testem projde 25 000 žen, z toho 60 % je ve fertilním věku, z toho 60 % bere antikoncepci. Tak si spočítejte, jak by to vyšlo draho.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz