Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Berete hormonální antikoncepci? Možná vám hrozí embolie

Neviditelný strašák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neviditelný strašák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Všechno může začít naprosto banálně: mladá žena užívá hormonální antikoncepci, je kuřačka, neví, že zdědila gen, který ji předurčuje ke zvýšené krevní srážlivosti. A dostane žilní trombózu, která ohrozí její život. Kde se stala chyba?

Pokud u pacientky existuje důvodné podezření, že by mohla mít vrozenou trombofilii, měla by být ještě předtím, než začne hormonální antikoncepci užívat, odborně vyšetřena. V tom jsou gynekologové jednotní. "Automaticky se to ale nedělá nikde na světě," říká Vladimír Dvořák, vedoucí lékař Centra ambulantní gynekologie a primární péče v Brně a předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Nebezpečí pro kuřačky

Především je podle jeho slov vhodné poučit ženu o tom, že kombinace kouření a hormonální antikoncepce je nevhodná a rizika vzniku trombóz zvyšuje. Okamžik nutnosti vyšetření nastává, je-li u ženy podezření také na některý další rizikový faktor. "Patří sem především riziko genů s tendencí k vyšší krevní srážlivosti, které žena mohla zdědit po rodičích. Stačí k tomu přesná anamnéza týkající se historie rodiny," uvádí odborník.

ČTĚTE TAKÉ:

Jakkoli gynekologové podobné případy posuzují individuálně, pravdou zůstává, že kombinace hormonální antikoncepce a kouření je sama o sobě riziková. "Kuřačka nad 35 let by kombinovanou hormonální antikoncepci v žádném případě užívat neměla," řekl Vladimír Dvořák.

Antikoncepce - ilustrační foto

Jeho slova doplňuje srovnáním rizik Peter Salaj z pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze: "Z důvodů užívání hormonální antikoncepce a těhotenství je vrozená trombofilie právě u žen rizikovější záležitostí než u mužů. Hormonální antikoncepci obecně považujeme za rizikový faktor vzniku trombóz."

Trombofilie je tendence k vyšší krevní srážlivosti, která vede ke vzniku trombóz. Označují se jí stavy, při kterých dochází před 45. rokem života k žilním trombózám a před 35. rokem života k tepenným trombózám. Pokud tyto stavy nastanou, měli by být vyšetřeni i příbuzní pacienta.

Trombofilie

Co je trombofilie
Trombofilie je sklon ke zvýšené krevní srážlivosti. Lidé s těmito předpoklady mají vyšší pravděpodobnost rozvoje tromboembolických nemocí, jako jsou žilní trombózy či plicní embolie. Tato onemocnění spočívají v tvorbě trombů neboli krevních sraženin na stěnách cév.

"Riziko vzniku trombóz je ovlivněno samozřejmě i vnějšími faktory: dehydratací, nadváhou, kouřením, dlouhými lety, sádrovou fixací, užíváním antikoncepce nebo sníženou pooperační kondicí," říká profesor Jaroslav Malý z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. "Těžko ale můžeme říci, že pacient po náhradě kyčelního kloubu má ve svých 70 letech trombofilní stav, pokud u něj nenastal do 45 let věku. Trombofilie má zpravidla vždy genetický podklad," doplňuje profesor Malý.

Vnější faktory však mají svou váhu. "Jestliže užíváte hormonální antikoncepci, zároveň letíte do Kalifornie, vážíte 130 kg a máte nohu v sádře, pak toto nakupení zevních faktorů může vést ke vzniku trombózy i bez genetických předpokladů," připouští profesor Jaroslav Malý.

Živná půda pro trombózu

Podle Petera Salaje není trombofilie, zjednodušeně řečeno zvýšený sklon k tvorbě trombóz, považována za nemoc v pravém slova smyslu, ale za rizikovou predispozici. Vlastní nemoc, jakožto následek trombofilie, je pak hluboká žilní trombóza a plicní embolie a těm dokážeme předcházet.

K TÉMATU:

"Trombofilie je jen živná půda pro vznik trombóz, proto právě prevence by měla být hlavním cílem léčby a péče o takové pacienty. To, že jedinec trombofilii má, ho samo o sobě nijak neomezuje. V populaci je mnoho lidí, kteří o této své genetické predispozici vůbec nevědí," říká Peter Salaj.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.