Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bez dárců krve se dnešní medicína neobejde, říká lékařka

Zdraví

  6:00
Nejsilnějším motivem k darování krve je nemoc blízké osoby, říká Eva Tesařová, primářka Transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno.
Darování krve (ilustrační foto)

Darování krve (ilustrační foto) foto: Shutterstock

LN Máte dostatek dárců krve?
Pro každé zařízení transfuzní služby je žádoucí spravovat dostatečně rozsáhlý registr pro rezervu při zvýšené potřebě transfuzních přípravků, například při řešení následků traumat při hromadné havárii a příjmu většího počtu osob s traumaty než v průběhu běžného režimu nemocnice. Transfuzní a tkáňové oddělení fakultní nemocnice disponuje dostatečným registrem, na druhé straně je nutné zmínit, že registr dárců krve FN Brno je maximálně využíván. Průměrný počet odběrů na jednu osobu činí téměř 2,5 odběru za rok.

Znáte svou krevní skupinu? Zjistit ji můžete i sami

LN Mění se počet dárců?
Velikost registru ve své podstatě kopíruje potřeby Fakultní nemocnice Brno. Vposledních deseti letech byl registr dárců FN Brno stabilní. Zásluhou zvýšeného počtu náborových aktivit se nám v posledních dvou letech daří registr početně rozšiřovat. Nábor nových dárců krve v jednotlivých měsících početně kolísá, loni se podařilo získat nejvíce osob v dubnu: 360 nových dárců a nejméně v srpnu a v září: 185 a 182, jelikož mnoho obyvatel tráví v letních měsících více času mimo Brno.

LN Jak nové dárce motivujete?
Medicína současnosti se bez dárců krve neobejde. Vzhledem k tomu, že obecná populace disponuje nedostatečnými znalostmi o dárcovství krve, naši zaměstnanci se snaží občany motivovat a informovat pomocí náborových akcí, jako je spolupráce s HCKometa Brno, s Rádiem Krokodýl nebo se středními a vysokými školami. Těchto akcí pořádáme každoročně několik desítek.

LN Vracejí se k vám dárci pravidelně?
Většina odběrů je realizována od pravidelných dárců. Odběry od nových dárců nebo prvodárců tvoří přibližně deset procent. Příčiny toho, že dárci darují krev jen jednou a k dalšímu odběru se nedostaví, jsou různé. Mohou spočívat v životním stylu, pracovní a společenské vytíženosti nebo ve zdravotním stavu.

Mladá krev léčí? Vědci testují novou léčbu alzheimera

LN Proč zájemci nejčastěji krev darují?
Nejsilnějším motivem k dárcovství krve je nemoc blízké osoby a skutečnost, že její život byl zachráněn díky desítkám, v některých případech i stovkám, dobrovolných dárců krve. Často se setkáváme s fankluby, jehož členové přicházejí darovat krev pro záchranu života konkrétní osoby – spolužáka s leukémií, nemocného dítěte matky, která organizuje pomoc, nebo jde o nábor dárců krve v rámci spolkového života v regionu. Darovat krev znamená odpovědnost, a to za sebe i za osobu, která krev dostane. Vzdát se několika hodin svého volna nebo pracovní doby, která může dárci krve chybět. Znamená to počítat s možností výskytu nežádoucí reakce po odběru, vydržet případné nepohodlí a bolest při opakovaných punkcích žil a zvládnout zvýšené metabolické nároky organismu na obnovu darovaných krvinek a plazmy. Znamená to dát kousek sebe sama, zachránit život a mít dobrý pocit.

Nový krevní test by mohl včasně odhalit až padesát druhů rakoviny.

LN Kdy nachází darovaná krev nejčastější využití?
Největší spotřebu transfuzních přípravků tradičně představují pacienti s onkologickou diagnózou, pacienti s leukemiemi a lymfomy nebo s postižením kostní dřeně, pacienti s traumaty, pacienti, kteří podstupují plánované či akutní operace, pacienti, kteří jsou příjemci transplantovaného orgánu, a ženy po porodu, které krvácejí.

LN Může se stát, že daruji krev a pak se mi v případě potřeby tatáž vrátí?
Tato situace může nastat, avšak pravděpodobnost jejího výskytu je minimální. Vzpomínám si za posledních šestnáct let na jeden případ, kdy se dárci vrátila jeho vlastní krev, červené krvinky. Doba použitelnosti transfuzních přípravků je limitována, použitelnost krevních destiček je pouze pět dnů, červených krvinek dvaačtyřicet dní a použitelnost krevní plazmy třicet šestměsíců. Obecně, pokud dárce krve bude zraněn nebo náhle onemocní a bude krvácet či bude operován v době, kdy jsou ve FN Brno k dispozici jeho vlastní červené krvinky, které potřebuje pro záchranu života či zdraví, budou mu jeho vlastní krvinky přednostně vráceny. Ve většině případů to však nestačí a krevních transfuzí je pacientovi podáno více, a to i od jiných dárců krve.

LN Co by měl člověk vědět předtím, než se krev rozhodne darovat poprvé?
Musí být zodpovědný, být přesvědčen o skutečnosti, že je zdravý, a pravdivě zodpovědět dotazy, které jsou mu kladeny. Pokud bude člověk, který se rozhodne krev darovat, spolupracovat, zařízení transfuzní služby chrání zdraví jak jeho, tak i příjemce transfuze. Před darováním krve se vše nezbytné zájemce může dozvědět na internetu na adrese www.fnbrno.cz/darce.

Autor:

Mohlo by vás zajímat