Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Bikram jóga poskytuje rovnováhu mysli i tělu

Jóga (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jóga (ilustrační foto) | foto: wikipedia.org

PRAHA Bikram jóga je dynamické cvičení, které se praktikuje ve vyhřátém prostředí a má pozitivní účinky na lidský organismus. Pomáhá například snížit nadváhu nebo bojovat s depresemi.

A co prozradil o způsobu cvičení světový šampion v józe Joseph Encinia, který se v neděli představí v Praze na českém Yoga Asana Šampionátu 2012?

Jedna lekce Bikram jógy trvá devadesát minut a skládá se z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení. Praktikuje se v sále vyhřátém na 42 stupňů. Je to vědecky sestavená metoda stlačování, protahování a posilování, kterou se stimuluje lidské tělo. Každá z těchto poloh systematicky připravuje tělo na polohu následující, pořadí se nikdy nemění. Některé z nich jsou náročné na provedení a pomáhají odstraňovat problémy dýchacího ústrojí, zaměřují se na zlepšení krevního oběhu nebo regulaci metabolismu.

OBRAZEM:


"V dětství jsem býval velmi nemocný. Narodil jsem se s nemocí vbočených chodidel, otékaly mi klouby a v osmi letech mi lékaři diagnostikovali artritidu. Prodělal jsem několik operativních zákroků kolen a bral jsem mnoho léků," řekl Encinia. Léky měly mnoho nežádoucích účinků, trpěl jsem žaludečními vředy, nadváhou a migrénami, a ve 13 letech jsem dokonce dostal infarkt, dodal Encinia.

"Pro zlepšení fyzické kondice a získání sebedůvěry jsem vyzkoušel postupně více sportů. Začal jsem běhat, vzpíral jsem a zkoušel bojová umění. Nic z toho mě ale příliš neoslovilo," uvedl Encinia. "Jednoho dne jsem se při čekání ve frontě na koncert seznámil s krásnou dívkou sedící v jogínské lotosové pozici. Absolvoval jsem s ní několik lekcí jógy, bylo to obtížné, ale brzy jsem zjistil, že to úsilí za to stojí, odpověděl Encinia na otázku, jak se k cvičení Bikram jógy dostal.

"Zjistil jsem, že cvičení v teple je tou nejprospěšnější funkcí Bikram jógy. Nejsnáze jsem se naučil polohy, při kterých se leží na břiše nebo zádech a je možné si mezi nimi dát pauzu. Naopak, nejtěžší pro mě byly ty, kde se balancuje na jedné noze po dobu třiceti sekund nebo jedné minuty," řekl Encinia.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Lidé mohou tento druh jógy praktikovat k tomu, aby zhubli, vyléčili svá zranění nebo překonali deprese. Jejím největším přínosem je, že přináší rovnováhu mysli a tělu a může ji cvičit každý bez ohledu na věk, váhu nebo výšku," sdělil Encinia.

"Chtěl bych Bikram jógu naučit co nejvíce lidí na světě. Mým snem je inspirovat mládež k tomu, aby jógu začali cvičit jako sport, díky kterému bude jejich tělo pořád mladé a budou se cítit fit," řekl Encinia o svých plánech do budoucna.

Zakladatelem Bikram jógy je Ind Bikram Choudhury. V roce 1971 tuto metodu předvedl ve Spojených státech a o dva roky později založil v Beverly Hills svou první školu. Podařilo se mu zformulovat a dokázat, že jóga má schopnost regenerovat tkáně a léčit chronické nemoci.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.