19. listopadu 2015 22:42 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Biologická léčba má být příští rok dostupnější

Léky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Příznivý vývoj ekonomiky umožňuje léčit více pacientů tou nejnákladnější léčbou. Všeobecná zdravotní pojišťovna plánuje vydat příští rok o desetinu více peněz na moderní biologické léky. Celkem půjde o bezmála osm miliard korun. Informace vyplývají ze zdravotně pojistného plánu pojišťovny na rok 2016.

Cena moderních preparátů se pohybuje v řádu stovek tisíc pro jednoho pacienta za jeden rok. Používají se při léčbě některých typů nádorů nebo u chronických nemocí, například revmatoidní artritidy, roztroušené sklerózy či Crohnovy choroby. Letos výdaje na tyto takzvané centrové léky, které smějí předepisovat pouze specializovaná pracoviště, mají dosáhnout 7,3 miliardy korun.

„V současné době je jimi léčeno 25 650 pojištěnců VZP,“ upřesnil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Plán na příští rok však odmítl komentovat, musí ho totiž nejprve schválit správní rada. Ta jej bude projednávat už příští pondělí.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Krevní kauza líčí nové nástrahy

Úspěch Česka v Nizozemsku ve sporu s firmou Diag Human miliardáře Šťávy by se nemusel opakovat. Vyplacení milionových honorářů rozhodcům se dá vykládat nejen jako férová odměna, ale i jako všimné.

  • Syrská válka se přesunula do Evropy

Ekonom a podnikatel Ghassan Wehbé pochází z Libanonu. V roce 2000 kvůli napjaté bezpečnostní situaci zemi opustil a odešel do Paříže. Otevřel tam kavárnu Beyrouth Café, která je oblíbeným místem v „hipsterské“ čtvrti, v níž minulý pátek teroristé zabili přes sto lidí.

  • SERIÁL MODERNÍ MEDICÍNA

Strašák dlouhého života

Žijeme déle. A strašákem prodlužujícího se života je demence. Trpí jí 1,36 procenta populace – její nejčastější příčinou je Alzheimerova choroba. Onemocnění dnes neumíme vyléčit, ale jeho průběh lze významně zpomalit, připomíná gerontoložka Hana Matějovská-Kubešová.

MARCELA ALFÖLDI-ŠPERKEROVÁ