130 let
Laboratoř (ilustrační foto).

Laboratoř (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Biologická léčba pomůže nejenom s nemocí cév, vyvíjejí se další léky

Zdraví
  •   7:00
PRAHA - Moderní biologická léčba se užívá už 35 let a osvědčila se v onkologii, kardiologii či hematologii. Brzy by se mohla užívat i na léčení vysokého tlaku, osteoporózy či nemocí dýchacího ústrojí.

Farmaceutické společnosti aktuálně vyvíjejí přes 900 přípravků, řekl výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček.

Biologická léčba je moderní způsob cílené terapie pomocí produktů živých organismů. Prvním biologikem zavedeným v praxi byl lidský inzulín pro pacienty s cukrovkou. Inzulín vytváří slinivka břišní, pro léčbu byl připraven biotechnologickými postupy.

"Z nyní vyvíjených léčiv tvoří biologika 30 procent. Nejvíc, 338, včetně 89 vakcín, je na nádorová onemocnění, na infekce 176, na autoimunitní onemocnění 71, na nemoci srdce a cév 58, na cukrovku 28. Většina by se mohla dostat k pacientům už za šest nebo sedm let," upřesnil Dvořáček.

Biologická léčba

Biologická léčba je šita na míru každému pacientu. Před jejím zahájením musí nemocný projít řadou molekulárně biologických a genetických vyšetření. Zjistí se, zda právě pro něj je léčba vhodná. Poskytují ji specializovaná centra. Přípravky se podávají téměř výhradně injekčně, buď přímo v centru, nebo si je pacienti mohou aplikovat i sami. Biologická léčba je výrazně dražší než klasická, důvodem je podle Dvořáčka nákladný vývoj. Trvá deset až 15 let a může stát až 30 miliard korun. Lékaři se ale shodují, že léčebný přínos biologik je i přes vyšší náklady neoddiskutovatelný.

Biologika jsou nadějí pro pacienty s těmi nejzávažnějšími chorobami, u kterých standardní léčba nezabírá. Jsou to velké, složité bílkovinné molekuly se strukturou podobnou nebo shodnou s molekulami lidského těla.

Na rozdíl od klasických léčiv vyráběných chemicky jsou biologika připravena za pomoci buněk, do nichž byla vložena genetická informace uložená v DNA. Tento specifický způsob výroby, který byl v roce 1984 oceněn Nobelovou cenou, je označován jako biotechnologický postup.

Hlavní předností biologických přípravků je schopnost vázat se na konkrétní místo v těle, například na nádorovou buňku. Léčba se tak může přesně zacílit, má vyšší účinnost a méně nežádoucích vedlejších účinků.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK