7. dubna 2016 9:21 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Bioparox zmizí z trhu. Antibiotikum může i vzácně zabít

Bioparox. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bioparox. | foto: Levnalekarna.cz

PRAHA Volně prodejný lék Bioparox zmizí z trhu. Podle expertů totiž může antibiotikum ve spreji vyvovat u hypersenzitivních lidí silné alergické reakce. Ty mohou končit i smrtí. Ke zrušení registrace Bioparoxu dojde na celém území Evropské unie (EU).

„U některých závažných alergických reakcí byly popsány projevy bronchospasmu (křeč svalů průdušek vedoucí ke ztíženému dýchání), které se objevily u dospělých i u dětí,” sdělila již dříve pro server Lidovky.cz lékařka Eva Jirsová, vedoucí oddělení farmakovigilance ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ten před užíváním léků varoval letos v únoru.

V České republice by měla být registrace léčivého přípravku zrušena během několika příštích týdnů, poté by měl Bioparox zmizet i z lékáren. Upozornil server Prima rádce. O zrušení registrace v celé EU rozhodla Koordinační skupina Evropské lékové agentury.

„Pacienti, kteří se přípravkem Bioparox léčili v minulosti, nejsou nijak ohroženi. Hypersensitivní, zejména anafylaktické reakce nastávají v bezprostřední závislosti na léčbě (zpravidla během několika minut nebo do 24 hodin),” dodala Jirsová.

Bioparox, který se na našem trhu nachází zhruba padesát let, se používá k místní léčbě zánětů a infekcí sliznice hltanu a dýchacích cest, jako je například rýma, zánět vedlejších nosních dutin, angína, zánět hltanu, zánět hrtanu, zánět průdušnice a průdušek. I když obsahuje antibiotikum, není na lékařský předpis.

Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…