Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blednutí barev, rozostření vidění, slepota. Nemoc sítnice se objevuje častěji

Zdraví

  6:23
Onemocnění, které končí slepotou a nedá se v podstatě léčit. Nejčastějším onemocněním oční sítnice nejvíce trpí ženy, kterým je přes padesát let. Dá se léčit a může se mu člověk vyhnout? „Upravit životosprávu - nekouřit, omezit konzumaci tvrdého alkoholu, v dostatečné míře přijímat zeleninu a ovoce, ryby. Vhodný je také dostatek pohybu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz oční lékař Miroslav Veith z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Oko - ilustrační foto

Oko - ilustrační foto foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Jak byste popsal věkově podmíněnou makulární degeneraci?
Jedná se o oční onemocnění, které postihuje centrální část sítnice. To je ta část oka, která nám umožňuje sledovat detaily a je zodpovědná za „přímé“ vidění, které je pro nás nezbytné při rozpoznávání obličejů nebo vykonávání každodenních aktivit jakými jsou čtení, psaní, práce na počítači, řízení auta nebo dívání se na hodinky. Nemoc se zpočátku projevuje nenápadnými symptomy jako špatné vidění za tmy nebo mírné zhoršení viditelnosti barev. Především lidé s brýlemi často tyto příznaky lehce přehlednou. Včasné identifikaci nemoci také brání fakt, že VPMD zpravidla postihne nejdřív jedno oko.

Lidovky.cz: Jaké jsou příčiny vzniku této nemoci?
Do dnešního dne nebylo ještě zcela odhaleno, co je příčinou. Je ale známo mnoho rizikových faktorů spojených s touto chorobou, z nichž nejvýznamnější je především věk. Pozor by se měli dát lidé nad padesát let. Další rizikové faktory jsou rodinná zátěž, pohlaví (ženy mají riziko vyšší), světlé oči, vysoký krevní tlak, vysoká hladina krevních tuků, kouření, opalování, špatná strava, obecně tedy nezdravý životní styl.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Proč jsou touto nemocí ohroženy především ženy?
Častější postižení žen prokázalo několik epidemiologických studií. Přesný důvod proč tomu tak je však známý není. Faktem ale je, že se ženy dožívají vyššího věku něž muži a svoji roli budou hrát i hladiny hormonů. Menší riziko VPMD mají ženy s hormonální substitucí a ženy, u kterých menopauza nastala později.

Lidovky.cz: Jak se dá preventivně před touto nemocí bránit?
Prevencí tohoto onemocnění je eliminace rizikových faktorů, které můžeme ovlivnit. Upravit životosprávu - nekouřit, omezit konzumaci tvrdého alkoholu, v dostatečné míře přijímat zeleninu a ovoce, ryby. Vhodný je také dostatek pohybu. Rovněž důležitá je kompenzace celkových onemocnění jako krevního tlaku, cukrovky, upravit hladiny cholesterolu. Přísun antioxidantů lze mimo stravu zvýšit také pomocí umělých preparátů. Součástí prevence by měly pravidelné oční prohlídky.

Lidovky.cz: Co se během nemoci v oku děje?
V názvu nemoci je použito slovo makula, jinak řečeno žlutá skvrna. Jde o žlutavou oblast o průměru asi 5 mm v centru sítnice, přibližně naproti zornici. Ta obsahuje fotoreceptory, buňky citlivé na světlo. Dopadne-li na fotoreceptor světlo, vyšle signál s pomocí nervových buněk do mozku. Ten ze signálů sestaví obraz. Pod makulou je vrstva pigmentových buněk, které jsou velmi důležité pro správou funkci fotoreceptorů. Mezi nimi a fotoreceptory vládne čilá výměna látek. Při VPMD je tato výměna značně zpomalená nebo se dokonce zastavuje úplně. Buňky pak hynou a ostrost vidění se nenávratně zhoršuje.

Lidovky.cz: Jak včas tuto nemoc odhalit?
Důležité jsou především preventivní prohlídky u očních lékařů. Včasným odhalením tohoto onemocnění můžeme díky moderním technologiím postup makulární degenerace mnohdy nejen zastavit, ale zrakovou ostrost dokonce i zlepšit. Pokud je vám více než 50 let, tak byste ke svému očnímu lékaři měli zajít vždy, když cítíte, že se i mírně zhoršil váš zrak.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat