Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj proti obezitě: Děti dostanou ve škole zdarma ovoce a zeleninu

Zdraví

  12:50
PRAHA - Žáci prvních až pátých ročníků tuzemských základních škol mohou v roce 2010 dostávat zdarma ovoce a zeleninu. Návrh tohoto programu dnes schválila vláda. Hlavním zdrojem k jeho financování bude rozpočet Evropské unie, z něhož má na ovoce do škol jít 53 milionů z celkových téměř 73 milionů korun. Zbývajících necelých 20 milionů korun poskytne ze svého rozpočtu stát.

Podle odborníků musí vést dítě ke zdravému stravování hlavně rodiče foto: Shutterstock

Opatření, které již v roce 2006 navrhla EU, má vést ke snížení dětské obezity. "Kromě čerstvého ovoce a zeleniny dostanou školáci od státem schválených dodavatelů zdarma také balené ovocné a zeleninové šťávy bez chemických přísad," uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta. Dodal, že do prvních až pátých tříd základních škol v Česku chodí více než 450.000 dětí.

Podle Vorlíčka ale není pravděpodobné, že se do tohoto programu přihlásí všechny základní školy. "Projektu zaměřeného na školní mléko, který byl v letošním roce po roční pauze obnoven, se účastní přibližně polovina základních škol," podotkl.

Ovoce zdarma pomoci nemusí

Postoj předchozí vlády premiéra Mirka Topolánka k programu byl odmítavý, mnohem více by se podle ní mělo sázet na prevenci a výchovu v rodinách. Někteří kritici program označili za způsob, jak likvidovat přebytky na trhu.

Také odbornice na dětskou obezitu i zaměstnankyně školních jídelen se shodly, že připravovaný program snižovat dětskou obezitu nepomůže. Podle nich musí vést dítě ke zdravému stravování hlavně rodiče, jinak jsou veškerá opatření zbytečná. Ovoce a zeleniny prý mají děti ve školách už teď dostatek, mnohé je však nejedí.

Stát od začátku letošního školního roku po roční pauze opět dotuje školní mléko. Celková podpora ze státního rozpočtu a peněz EU v nynějším školním roce dosáhne 80 milionů korun, přičemž 60 milionů půjde z národních zdrojů, zbývajících 20 milionů korun poskytne EU.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!