Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Bojíte se cukrovky? Tady je osm zásad rozumné prevence

Cukrovka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cukrovka (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Cukrovka na nás může udeřit v jakémkoli věku. Stojí za to si shrnout podstatné zásady, jak jí předcházet, případně jak se dá aspoň omezovat její vliv na kvalitu našeho života.

Zdravá výživa a životní styl. Předpokládá omezení živočišných tuků, zejména uzenin. Minimalizovat cukry – nejen sladkosti, ale i pečivo, knedlíky, brambory, rýži, těstoviny apod. Naopak je do jídelníčku vhodné zařadit co nejvíce zeleninových pokrmů.

Nekouření. Kouření totiž poškozuje krevní cévy v tkáních a orgánech, a totéž dělá cukrovka. Když se tedy obojí sejde, rizika způsobená cukrovkou se podstatně zvyšují.

Rozumné pití. Nejlepší je voda z kohoutku, ale je těžké se s tím smířit. Samozřejmostí je vyhýbat se slazeným nápojům, a pozor, velké množství cukru je v alkoholu.

Pohybová aktivita. Podporuje zdravou funkci metabolismu, při větším nasazení přináší i zlepšení naší celkové fyzické kondice.

Snížení případné nadváhy. K tomu přispějí i všechny předchozí body. Každé „kilo dolů“ výrazně sníží hladinu cukru v krvi.

Absolvování pravidelných lékařských kontrol. V jejich rámci lékaři nechávají zjistit míru cukru v krvi. Měří také tlak, který s diabetem velmi úzce souvisí – mnoho kardiovaskulárních chorob je důsledkem diabetu, totéž platí o střevních a trávicích problémech.

Návštěvy diabetologa. Pokud je již u vás diabetes diagnostikován, je nutné léčit se u diabetologa. Praktický lékař má omezenější možnosti v předepisování správných a efektivních léků.

Dodržování předepsané léčby. Současná medicína již umí ordinovat dietu podle přesné diagnózy typu cukrovky. Je záhodno ji respektovat. Ostatně je to dnes pohodlnější. Například se díky moderní medikaci nemusí pacient nutit k šesti jídlům denně, může žít přirozeněji.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...