5. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Bolest prý zažene náplast z chilli papriček

Chilli papričky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chilli papričky. | foto: Shutterstock

Nemocnice v Hořovicích, jako jedna z prvních v Česku, testuje náplast složenou z látek, které se nacházejí v chilli papričkách. Má ulevit pacientům od chronických bolestí zad, kloubů, svalů a poškozených nervů. Novou metodu v ČR zatím vyzkoušelo 150 pacientů, sdělila mluvčí nemocnice Lucie Zemanová.

Náplast podle primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení Michala Průši obsahuje kapsaicin, což je látka přítomná v chilli papričkách. Vzhledem k tomu, že je však koncentrace látky mnohem vyšší, musejí lékaři před umístěním náplasti bolestivé místo lokálně znecitlivět.

Úleva až na tři měsíce
"Náplast je pak na těle po dobu jedné hodiny, kdy pacient může pociťovat nepříjemné pálení nebo svědění. Nejde ale o nic dramatického," tvrdí Průša. Látka podle něj proniká k místu bolesti a následně ho uvolňuje. Náplast má pacientům ulevit od bolesti až na tři měsíce.

Hořovická ambulance zabývající se léčbou chronické bolesti vznikla před půl rokem. Specializuje se na pacienty, kteří trpí bolestmi více než tři měsíce a nepomáhá jim dosavadní léčba.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz