5. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Bolí vás ruka? Můžete mít syndrom počítačové myši

U počítače (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U počítače (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Bolestivé onemocnění šlach a šlachových úponů může potkat každého. Můžete být skladník, klavírista, žena v domácnosti nebo třeba programátor a patříte mezi ohrožené například syndromem karpálního tunelu, který je nejčastější. Při něm je poškozený jeden z hlavních kanálů, kterými vedou nervy v oblasti zápěstí. Dochází ke zmnožení vazivové tkáně v kanálu pro nerv a tím k jeho útlaku. Nerv tak nemůže správně fungovat.

Příčin tzv. úponových obtíží, které se mohou objevit v blízkosti každého kloubu, bývá několik, ale nejčastěji se za nimi skrývá jednostranná a stále se opakující námaha. "Typické jsou bolesti úponů při zátěži, nošení nákupů a podobně, ale není výjimkou, že problémy spustí nesprávné držení myši u počítače nebo při soustavném opakování pohybu při manuální práci, například za pásem v továrně," vysvětluje ortoped MUDr. Luboš Ptáček.

Právě práce s počítačem je velmi častým původcem nepříjemným problémům se šlachami. Ruce totiž vykonávají stále stejný pohyb a navíc v nepřirozeném úhlu. Pokud tedy s počítačovou myší trávíte každý den mnoho hodin, snažte se ruce alespoň pravidelně uvolňovat protřepáním a cvičením. Pořiďte si také podložku pod zápěstí pro ruku, která pracuje s myší. Zápěstí správně nemá být při práci ani nahoře, ani dole, ale v rovině. I když se vám to může zdát nepřirozené, svým rukám tak ulevíte.

Žádné myši ani nákupy
Problémy se šlachami začínají nejprve nenápadně v podobě občasné bolesti, únavy rukou nebo brnění. Jako první pomoc poslouží ledový obklad. Nezbytné je vyloučení zátěže a zahájení léčby v podobě mastí a dále laseru, ultrazvuku, elektroléčby nebo magnetoterapie. Vhodné jsou protahovací a uvolňovací cviky lokte a předloktí. Používají se i kortikoidy, jejichž výhodou je rychlý efekt. Nemohou se ale aplikovat častěji v krátké době.

"Dobré výsledky má také doplňková léčba pomocí přípravků systémové enzymoterapie. Při ní se užívají kombinace živočišných a rostlinných enzymů, které pomáhají organismu lépe se vypořádat se záněty a otoky," popisuje ortoped.

Pokud se ale obtíže neřeší, brzy se stupňují, až je i pouhé udržení šálku kávy nadlidským úkonem, a nezbytné je operativní řešení. To ale znamená několik týdnů, nebo dokonce měsíců v pracovní neschopnosti.

Doba hojení je zhruba měsíc a během ní je nutné dodržovat klidový režim s omezením zátěže. Tedy žádné mytí oken, nošení nákupů, ale ani práce s počítačem.

Ludmila Hamplová

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz