25. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Bolí vás záda? Cvičit můžete třeba v kanceláři

Sedící muž - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedící muž - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Bolesti zad a pohybového ústrojí patří k vůbec nejčastějším zdravotním problémům. Podle údajů Českého statistického úřadu se týkají zhruba 300 tisíc lidí v produktivním věku.

„Na vzniku těchto zdravotních potíží má velký podíl sedavé zaměstnání,“ upozorňuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, která se dlouhodobě věnuje léčbě nemocí pohybového aparátu.

Důležité je věnovat pozornost tomu, zda sedíte správně, aby páteř nebyla nadměrně zatěžována. Už jen tímto můžete předcházet pozdějším bolestem. „Základem je samozřejmě správná židle. Na ní seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země. Dolní končetiny by přitom měly být rozkročeny na šířku pánve, držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále,“ radí lékařka. Špatně je, když hlavu příliš předkloníte a svěsíte ramena, naopak váš pohled by měl směřovat přímo.


Během pracovní doby si pravidelně dopřejte krátké přestávky, protáhněte svaly. Pozitivní vliv má i to, že půjdete část cesty do zaměstnání pěšky nebo vyjdete pár schodů. Jednostrannou zátěž znamená i telefonování s mobilem vklíněným mezi skloněnou hlavu a zdvihnuté rameno nebo nošení notebooku v tašce přes rameno.

Připravila Ludmila Hamplová