Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bolí vás záda? Zamyslete se, jestli máte vhodnou podprsenku, radí lékařka

Zdraví

  6:53
PRAHA - Sedavé zaměstnání, stres, dlouhodobé psychické problémy, ale u žen i špatný výběr podprsenky. Všechny tyto faktory mohou ovlivnit to, jak moc nás bolí záda. „Špatně zvolená podprsenka především u žen s větším poprsím může způsobit bolesti páteře nebo ramen. Důležité je u podprsenky vhodné zvolení velikosti obvodu hrudníku,“ říká primářka rehabilitačního ústavu Michaela Tomanová.
Zvětšení prsou - ilustrační foto

Zvětšení prsou - ilustrační foto foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Z čeho nejčastěji bolí záda?
Na vzniku těchto častých zdravotních potíží má velký podíl sedavé zaměstnání, dlouhodobé psychické problémy, stres nebo nevhodná matrace. Mezi další původce patří například vysoká fyzická zátěž při sportu, těžká manuální práce, monotónní práce s opakovanými pohyby nebo třeba dlouhé cestování v autě či letadle.

Lidovky.cz: Mohou ženy bolet záda od špatně zvolené podprsenky?
Ano, především u žen s větším poprsím to může být důvod bolesti páteře nebo ramen. Důležité je u podprsenky vhodné zvolení velikosti obvodu hrudníku tak, aby váha poprsí nespočívala pouze na ramínkách, ale byla z větší části držena právě spodním kusem podprsenky. Velmi důležité je také dbát na dostatečnou šířku ramínek podprsenky, která částečně rozloží tlak na ramena. Ramínka se nesmí zařezávat ani škrtit, aby nedocházelo ke zvýšenému tlaku pouze na jedno místo na ramenou.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jak bojovat proti bolesti zad v těhotenství?
V průběhu těhotenství probíhají v těle ženy různé změny. Mimo jiné se také posunuje těžiště těla dopředu a zvyšuje se zátěž na celý pohybový aparát. V souvislosti s těmito změnami může docházet k nevyváženosti postavení těla a ke zkracování a přetěžování zádových svalů u těhotných maminek. To může způsobit například bolesti zad či šíje. Rehabilitace v těhotenství je odlišná od klasické rehabilitace. U těhotných žen je třeba spíše uvolňovat pánev především v mikropohybu, což je pohyb v milimetrech. Speciální rehabilitační metoda INFINITY je vhodná i pro těhotné ženy právě díky této možnosti cvičení. Pomocí této metody můžeme uvolnit pánev a zároveň posílit pánevní dno.

Lidovky.cz: Jak proti bolestem zad bojovat?
Proti bolestem zad, které mají například souvislost s psychickým laděním, doporučuji zvolit přiměřenou pohybovou aktivitu, například procházky v přírodě. Pravidelný pohyb pomůže uvolnit a aktivovat svaly, které pak nebudou tolik náchylné k bolestem. Budete tak odbourávat svalové napětí, které se nahromadilo v těle kvůli stresu nebo jiné psychické zátěži. Dále doporučuji zvolit vhodnou pohybovou aktivitu, při které můžete zlepšit svůj fyzický stav a kondici. Zároveň se vám v těle vyplaví endorfiny, které podporují dobrou náladu.

Lidovky.cz: Jak zabránit bolesti zad ze sedavého zaměstnání?
Pokud vás bolí vás záda z důvodu sedavého zaměstnání. Měli byste pak věnovat velkou pozornost správnému sedu, který funguje jako perfektní prevence bolestí zad. Základem je samozřejmě správná židle. Na ní seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země. Dolní končetiny by přitom měly být rozkročeny na šířku pánve, držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále. Velmi relaxačně působí protažení zad v předklonu i záklonu a propnutými pažemi, kdy pohybem těla ze strany na stranu opisujete tvar ležaté osmičky vsedě, nebo ve stoje. Pohyby by měly být pomalé a plynulé a zpočátku v malém rozsahu.

Lidovky.cz: Pomáhají proti bolesti zad také masáže?
Ano, ale velkou pozornost věnujte výběru kvalitního a kvalifikovaného maséra. Neodborně provedená procedura vám totiž může ublížit. Existuje nespočet druhů masáží, které mohou mít stimulující nebo zklidňující účinek. U většiny z nich dochází ke zlepšení prokrvení svalů a vazivových tkání, ke snížení jejich tuhosti a zmírnění bolestivosti. Sportovní masáž pomáhá urychlit regeneraci svalů po zátěži a dosáhnout tak lepší svalové výkonnosti. Reflexní cestou se dají ovlivnit porušené funkce některých orgánů. Jednotlivé masáže se liší především jejich provedením, hmaty a také jejich intenzitou.

Lidovky.cz: Může se od bolesti zad rozjet i migréna?
Příčina bolestí hlavy může být často psychického původu, velkou roli zde hraje například dlouhodobý stres, nepřiměřená psychická zátěž nebo prožívaná úzkost. To se pak časem může začít projevovat i ve fyzické rovině, působí na oblast například krční páteře, kde vzniká vyšší napětí svalů a vazivových tkání. To postupně napomáhá ke špatné funkci páteře nebo k tvorbě blokád, které pak mohou následně způsobit bolesti hlavy. Bolesti hlavy spojené s problémy s krční páteří není dobré podceňovat. Pokud jsou vaše bolesti výrazné, dlouhodobé nebo se stupňují, je třeba vyhledat pomoc odborného lékaře.

Autor:
Témata: podprsenka, bolest, stres

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat