14. července 2011 15:14 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Bouřky vadí kardiakům. Jak se při nich chovat?

Bouřka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

S příchodem bouřek se mění atmosférický tlak, to vadí hlavně lidem s nemocným srdcem, vysokým tlakem, epileptikům a astmatikům. Propuknutí bouřky jim přinese úlevu.

Při pobytu venku se proto vyplatí dodržet zásady bezpečnosti.V přírodě může být člověk nejvyšším bodem a ty si blesky hledají. Odborníci radí před bouřkou neutíkat, nebezpečí úderu tím stoupá.

Neutíkejte
Nejlépe je podle nich zalehnout, nejlépe do nějaké prohlubně, aby tělo nevyčnívalo nad okolní povrch. Tak je nutno setrvat, dokud se bouře nevzdálí alespoň deset kilometrů. V této vzdálenosti je, když se dá napočítat mezi blesknutím a hromem do třiceti.

Nedržte kovové předměty
Venku je za bouřky nebezpečné držet delší kovové a jiné předměty, mohou působit jako hromosvod. Hrábě či kovové chodecké hole je lépe za bouřky odhodit. Nebezpečné je setrvávat za bouřky blízko vysokých stromů, skal či sloupů. Člověk by od nich měl být nejméně dva metry, ale raději mnohem dál.

Pozor ve větších davech
Zhruba každý desátý blesk se větví a může způsobit několikanásobný zásah. To je nebezpečné v místech, kde se shlukuje více lidí, například na sportovních stadionech nebo hudebních festivalech. Jejich účastníci by měli odejít za bouřky do budovy s hromosvodem nebo se schovat třeba do auta.

V autě zpomalte nebo zastavte
Při cestě autem doporučují odborníci rychlost snížit, v případě krupobití, výrazného zesílení větru či deště raději zastavit na bezpečném místě. Plavci a lidé na člunech by se měli neprodleně dostat na břeh.

Co dělat při zásahu bleskem?

Člověku zasaženému bleskem je zpravidla nezbytné udělat masáž srdce a umělé dýchání. S oživováním se musí začít hned a provádět je až do chvíle, než dorazí lékař. Zasažený člověk umírá prý až v 80 procentech případů, ve zbylých 20 procentech je těžce poraněn a hrozí mu trvalé následky.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz