Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brazílie zahájila masivní očkování proti žluté zimnici

Zdraví

  6:58
RIO DE JANEIRO - Brazilské úřady zahájily masivní očkovací kampaň proti žluté zimnici, kterou se od prosince nakazilo na 130 lidí a přes 50 osob na ni zemřelo. Informovala o tom o víkendu agentura EFE. Nejhorší je situace v oblastech na jihovýchodě země, včetně státu Rio de Janeiro, v jehož metropoli začíná za necelé dva týdny slavný karneval, který každoročně navštíví několik milionů lidí.
Komár (ilustrační foto)

Komár (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Brazilské úřady o víkendu oznámily, že ve státech Rio de Janeiro, Sao Paulo a Bahía v nadcházejících týdnech chystají očkování asi 24 milionů lidí. Úřady použijí snížené očkovací dávky, aby ochránily větší množství obyvatel. Doporučila jim to Světová zdravotnická organizace (WHO).

V případě celé očkovací dávky by se člověk neměl až do smrti žlutou zimnicí nakazit, snížená dávka by ho měla podle WHO chránit nejméně 12 měsíců. Toto horečnaté onemocnění, na nějž neexistuje lék, většina nemocných přežije, ale asi u pětiny lidí je smrtelné.

Žlutá zimnice či břišní tyfus. Očkování před cestou za exotikou

Brazilské úřady k masivnímu očkování přistoupily poté, co výrazně vzrostl počet nakažených touto chorobou. Minulý týden ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že od prosince se touto nemocí nakazilo 131 lidí a 53 lidí na ni zemřelo, nejvíce ve státech Minas Gerais, Sao Paulo a Rio de Janeiro. Neobvyklý nárůst byl zaznamenán v městských oblastech, kde se normálně tato choroba nevyskytuje.

Zděšení vyvolala o víkendu zpráva, že ve státě Rio de Janeiro zemřelo od začátku roku nejméně 131 opic, z nichž tři čtvrtiny byly zabity člověkem. Podle místních úřadů je lidé zabili zřejmě v panice před nákazou žlutou zimnicí. Ochránci zvířat ale upozornili, že opice na člověka tento virus nepřenáší. Podle expertů se přenáší jen štípnutím komára druhu Aedes aegypti. Stejný komár šíří virus zika, který předloni způsobil velké obavy v Brazílii i celé Latinské Americe.

Nechat se očkovat proti žluté zimnici je nutné nejméně deset dní před cestou do rizikových oblastí. Epidemie a četná úmrtí na tuto nemoc jsou registrována zejména v Africe a jižní Americe. Prvotními příznaky nákazy se objevují po třech až šesti dnech a jsou jimi vysoká horečka, zimnice, únava, bolesti hlavy a zad, nechutenství a zvracení. U většiny pacientů horečka klesne a postižení se uzdraví. Asi pětina nemocných se ale dostane do dalšího stadia, kdy se příznaky vrátí a přidá se k nim žloutenka a krvácení a následně selhávají orgány.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat