Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Imigranti už nebudou mít v Británii bezplatnou zdravotní péči

Zdraví

  7:00
LONDÝN - Britská vláda hodlá ukončit bezplatnou zdravotní péči pro nelegální imigranty a zpřísnit i další pravidla, aby snížila příliv nově příchozích a zvýšila tlak na odchod těch, kdo žijí v zemi bez povolení. Napsal to na své webové stránce list The Telegraph s odvoláním na vysoce postavený zdroj z vlády.
Lékaři (ilustrační foto).

Lékaři (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Zahraniční občané budou muset u lékařů a v nemocnicích nejprve prokázat, že mají právo pobývat v Británii. Nová legislativa o imigraci má zasáhnout i mimoevropské studenty, kteří budou muset do státního zdravotního systému NHS odvést příspěvek 200 liber (asi 6000 Kč), pokud jej chtějí využívat.

Zákon se bude týkat šesti ministerstev

Nová opatření má obsahovat širší zákon o imigraci, který vláda parlamentu předloží během několika dní, uvedl zdroj. Od nástupu koaliční vlády Davida Camerona to bude jeden z nejrozsáhlejších a nejvýznamnějších návrhů nové legislativy a týkat se bude celkem šesti ministerstev. Nemá se ale týkat imigrantů z EU.

Podle návrhu zákona nebudou moci města a obce poskytovat sociální bydlení lidem, kteří tam nemají žádná pouta. Pronajímatele nemovitostí čeká pokuta, pokud neprověří své nájemníky, zda mají právo v zemi žít, a za ubytovávání nelegálních imigrantů budou těžké sankce. Vláda chce také ukončit stav, kdy usvědčení zločinci, kteří nejsou britskými občany, se vyhýbají deportaci zneužíváním článku Evropské úmluvy o lidských právech o právu "na soukromý a rodinný život".

Cameron chce tímto krokem získat voliče

Vláda tím vychází vstříc náladám veřejnosti, u níž převažuje pocit, že předešlá labouristická vláda doširoka otevřela dveře imigraci. Cameronovi konzervativci doufají, že zásah proti nelegální imigraci jim získá zpět voliče, které jim svou protiimigrační kampaní přebírá Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Po přijetí zákona vláda také plánuje zpřísnit pravidla pro příspěvky v nezaměstnanosti. To zasáhne i lidi z ostatních zemí EU, kteří nebudou moci v Británii čerpat některé dávky déle než šest měsíců.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat