Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Imigranti už nebudou mít v Británii bezplatnou zdravotní péči

Lékaři (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

LONDÝN Britská vláda hodlá ukončit bezplatnou zdravotní péči pro nelegální imigranty a zpřísnit i další pravidla, aby snížila příliv nově příchozích a zvýšila tlak na odchod těch, kdo žijí v zemi bez povolení. Napsal to na své webové stránce list The Telegraph s odvoláním na vysoce postavený zdroj z vlády.

Zahraniční občané budou muset u lékařů a v nemocnicích nejprve prokázat, že mají právo pobývat v Británii. Nová legislativa o imigraci má zasáhnout i mimoevropské studenty, kteří budou muset do státního zdravotního systému NHS odvést příspěvek 200 liber (asi 6000 Kč), pokud jej chtějí využívat.

Zákon se bude týkat šesti ministerstev

Nová opatření má obsahovat širší zákon o imigraci, který vláda parlamentu předloží během několika dní, uvedl zdroj. Od nástupu koaliční vlády Davida Camerona to bude jeden z nejrozsáhlejších a nejvýznamnějších návrhů nové legislativy a týkat se bude celkem šesti ministerstev. Nemá se ale týkat imigrantů z EU.

Podle návrhu zákona nebudou moci města a obce poskytovat sociální bydlení lidem, kteří tam nemají žádná pouta. Pronajímatele nemovitostí čeká pokuta, pokud neprověří své nájemníky, zda mají právo v zemi žít, a za ubytovávání nelegálních imigrantů budou těžké sankce. Vláda chce také ukončit stav, kdy usvědčení zločinci, kteří nejsou britskými občany, se vyhýbají deportaci zneužíváním článku Evropské úmluvy o lidských právech o právu "na soukromý a rodinný život".

Cameron chce tímto krokem získat voliče

Vláda tím vychází vstříc náladám veřejnosti, u níž převažuje pocit, že předešlá labouristická vláda doširoka otevřela dveře imigraci. Cameronovi konzervativci doufají, že zásah proti nelegální imigraci jim získá zpět voliče, které jim svou protiimigrační kampaní přebírá Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Po přijetí zákona vláda také plánuje zpřísnit pravidla pro příspěvky v nezaměstnanosti. To zasáhne i lidi z ostatních zemí EU, kteří nebudou moci v Británii čerpat některé dávky déle než šest měsíců.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Obchodník po telefonu ve švýcarské finanční skupině Swiss Life

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč