Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Imigranti už nebudou mít v Británii bezplatnou zdravotní péči

Zdraví

  7:00
LONDÝN - Britská vláda hodlá ukončit bezplatnou zdravotní péči pro nelegální imigranty a zpřísnit i další pravidla, aby snížila příliv nově příchozích a zvýšila tlak na odchod těch, kdo žijí v zemi bez povolení. Napsal to na své webové stránce list The Telegraph s odvoláním na vysoce postavený zdroj z vlády.
Lékaři (ilustrační foto).

Lékaři (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Zahraniční občané budou muset u lékařů a v nemocnicích nejprve prokázat, že mají právo pobývat v Británii. Nová legislativa o imigraci má zasáhnout i mimoevropské studenty, kteří budou muset do státního zdravotního systému NHS odvést příspěvek 200 liber (asi 6000 Kč), pokud jej chtějí využívat.

Zákon se bude týkat šesti ministerstev

Nová opatření má obsahovat širší zákon o imigraci, který vláda parlamentu předloží během několika dní, uvedl zdroj. Od nástupu koaliční vlády Davida Camerona to bude jeden z nejrozsáhlejších a nejvýznamnějších návrhů nové legislativy a týkat se bude celkem šesti ministerstev. Nemá se ale týkat imigrantů z EU.

Podle návrhu zákona nebudou moci města a obce poskytovat sociální bydlení lidem, kteří tam nemají žádná pouta. Pronajímatele nemovitostí čeká pokuta, pokud neprověří své nájemníky, zda mají právo v zemi žít, a za ubytovávání nelegálních imigrantů budou těžké sankce. Vláda chce také ukončit stav, kdy usvědčení zločinci, kteří nejsou britskými občany, se vyhýbají deportaci zneužíváním článku Evropské úmluvy o lidských právech o právu "na soukromý a rodinný život".

Cameron chce tímto krokem získat voliče

Vláda tím vychází vstříc náladám veřejnosti, u níž převažuje pocit, že předešlá labouristická vláda doširoka otevřela dveře imigraci. Cameronovi konzervativci doufají, že zásah proti nelegální imigraci jim získá zpět voliče, které jim svou protiimigrační kampaní přebírá Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Po přijetí zákona vláda také plánuje zpřísnit pravidla pro příspěvky v nezaměstnanosti. To zasáhne i lidi z ostatních zemí EU, kteří nebudou moci v Británii čerpat některé dávky déle než šest měsíců.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat