Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj proti zubnímu kazu. Povinná hygiena i ve škole

Zdraví

  7:00
MANCHESTER - Děti ze škol v oblasti anglického Manchesteru nebudou v přestávkách mezi vyučováním jenom svačit nebo si hrát, jednou denně je čeká i povinné čištění zubů pod dohledem učitelů.

Boj proti zubní kazu. Povinná hygiena i ve škole foto: Shutterstock

Na svých internetových stránkách o nové strategii v boji proti zubnímu kazu u dětí informoval list The Daily Telegraph.

Do pilotního programu byly zařazeny školy ve městě Rochdale, kde se děti co do zkaženosti zubů umisťují na vrcholu žebříčku za celou Británii. Učitelům poradí odborníci na dentální hygienu, jak mají děti ve věku od pěti do sedmi let, kterých se novinka ve školním programu týká, o zuby pečovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle nedávno zveřejněné statistiky má zubní kaz skoro polovina britských dětí mladších dvanácti let. Může za to jídlo s vysokým obsahem cukru i rodiče, které dostatečně nedohlížejí na to, aby si jejich potomci pravidelně a správně čistili zuby.

Sladká svačina? Největší chyba

Podle poradce Britské asociace stomatologů Damiena Walmsleyho naordinovat dětem povinné čištění zubů o školní přestávce problém se špatným chrupem zcela nevyřeší. "Bohužel máme místa se sociálními problémy, kde se lidé shánějí po něčem rychlém k snědku. Někdy jsou tímto jednoduchým a rychlým řešením sladkosti," řekl.

Lidé by podle něho neměli jíst sladké jako svačinku. "Záleží na informovanosti. Když se používá rozum, jde jíst zdravěji za stejně nebo méně peněz," tvrdí tento odborník a dodává, že rozšířit povinné čištění zubů do škol v celé zemi by bylo velice drahé.

Podle výsledků českého vzdělávacího projektu Zdravé zuby, které jeho autoři zveřejnili letos v březnu, se kazivost zubů u dvanáctiletých dětí za posledních sedm let snížila asi o polovinu. Loni u zubaře potřebovalo ošetření 26 procent dětí, v roce 2004 jich byly skoro dvě třetiny.

Ve druhé polovině 90. let se stav chrupu dětí v Česku zhoršil, což odborníci přičítají zrušení školních preventivních prohlídek.

Autoři: ,